Boże Narodzenie na ludowo – warsztaty dla grup

Czym ozdabiano domy na Boże Narodzenie zanim pojawiła się w nich choinka? Co to są pająki, światy i podlaźniczki, i co nasze babcie wieszały na świątecznym drzewku? Tego wszystkiego można dowiedzieć się podczas warsztatów dla dzieci i dorosłych w ramach projektu BOŻE NARODZENIE NA LUDOWO – spotkań przybliżających tradycje świąt Bożego Narodzenia.

ŻyWa Pracownia zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty wykonywania ze słomy, papieru, bibuły i opłatków tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych wg wzorników z przełomu XIX i XX wieku oraz wyplatania z wikliny i lepienia z gliny świątecznych dekoracji – aniołków, gwiazdek i choinek.

Na spotkaniach, po wprowadzeniu teoretycznym na temat tradycyjnych dekoracji bożonarodzeniowych, uczestnicy wykonują samodzielnie pod okiem instruktorów jedną lub kilka ozdób świątecznych (w zależności od tematu zajęć, wybranego wzoru, jego stopnia skomplikowania i zaangażowania osoby tworzącej…). Do dyspozycji warsztatowiczów przygotowane są wzorcowe ozdoby i szablony z elementami poszczególnych dekoracji oraz wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy.

Boże Narodzenie na ludowo
12pozycja

Proponowane tematy warsztatów:

  • ludowe pająki – krystaliczne konstrukcje przestrzenne wykonywane ze słomek i bibuły wieszane w domach pod sufitem
  • aniołki i gwiazdki ze słomy
  • płaskie i przestrzenne zabawki choinkowe wg wzorników z przełomu XIX i XX w. wykonywane z papieru i innych materiałów, m.in. gwiazdy, szyszki, kołyski, saneczki, kasztany, zwierzęta, kule, serduszka, pajacyki…
  • bożonarodzeniowe światy, gwiazdki i kołyski z opłatka
  • kartki świąteczne dekorowane wycinankami ludowymi z motywami bożonarodzeniowymi z różnych regionów Polski
  • świąteczne wieńce ze słomy
  • wiklinowe dekoracje bożonarodzeniowe (gwiazdki, łańcuchy, choinki, aniołki, zabawki choinkowe)
  • ceramiczne ozdoby świąteczne (aniołki, zawieszki choinkowe)…

Warsztaty odbywają się w siedzibie ŻyWej Pracowni na ul. Celnej 5 na krakowskim Podgórzu oraz gościnnie w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury i firmach na terenie całej Polski.

10838142_896700853683091_7710438208641103642_o

 

(warsztaty świąteczne dla firmy Benda-Lutz)

Spotkania prowadzą artyści, rzemieślnicy i twórcy związani z Kolektywem ŻyWa Pracownia i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła.

Czas trwania spotkania to ok. 1,5 – 2 godzin. Każdy z warsztatów opracowany w wariantach dla różnych grup wiekowych.

Szczegóły współpracy ustalane indywidualnie, kontakt: magda@zywapracownia.pl lub tel. 508237287.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz