Żywa architektura w Krakowie

Oto co kochamy i co robimy jesienną i wiosenną porą!!!

ŻYWA ARCHITEKTURA to współczesny nurt sztuki ogrodowej na styku rzemiosła, architektury i dizajnu, wykorzystujący wspaniałe właściwości wierzby ? jej elastyczność, zdolność do adaptacji oraz niesamowitą żywotność ? łatwość ukorzeniania się i ogromną siłę odroślową. Struktury utworzone z posadzonych w ziemi gałęzi wierzbowych (altany, pawilony, ławki, tunele, ogrodzenia, czy rzeźby) już w pierwszym sezonie ożywają, wypuszczają liście i gałęzie, tworząc zielone obiekty plenerowe o niezmiernie ciekawej formie i fakturze.

ŻyWa Pracownia rozpoczęła swoją przygodę z żywą architekturą kilkanaście lat temu. Wszystko zaczęło się od zachwytu przypadkowo znalezionymi w internecie zdjęciami zielonych budowli niemieckiego architekta Marcela Kalberera ? prekursora wielkoskalowych obiektów wykonywanych z posadzonych w ziemi gałęzi ogławianej wierzby. Kolejne lata to poszukiwania wiedzy i inspiracji, wyprawy po Polsce i świecie śladem zielonej architektury oraz eksperymenty z wierzbą w ogrodzie. Z czasem fascynacja żywą architekturą i miłość do plenerowych działań z wierzbą jako niesamowitym, żywym materiałem architektonicznym w roli głównej wzbogacona została o wykształcenie kierunkowe ? studia architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej, kurs instruktorski rękodzieła na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz naukę plecionkarstwa pod okiem mistrza wikliniarza Bernarda Borzęckiego uwieńczoną egzaminami rzemieślniczymi w zawodzie plecionkarz-koszykarz.

Tyle historia? teraz działania! 😉 O 2009 roku kolektyw ŻyWa Pracownia (Magdalena Żyłka i Małgorzata Lewek, dawniej Warchoł ? duet architektek krajobrazu i plecionkarek, Adam Wrona – mechanizator rolnictwa i plecionkarz oraz Bernard Borzęcki – mistrz wikliniarstwa) wraz z grupą przyjaciół – architektów, ogrodników, inżynierów, rzemieślników, animatorów kultury, artystów i wspaniałych wolontariuszy projektuje i wykonuje różnorodne obiekty zielonej architektury. ŻyWa Pracownia prowadzi także we współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, firmami, szkołami i grupami mieszkańców działania społeczno-ekologiczne – warsztaty projektowania, budowy i pielęgnacji różnorodnych form żywej architektury i wiklinowych konstrukcji: altan, płotów, ławek, przestrzeni zabaw dla dzieci, instalacji plenerowych i rzeźb na terenie całej Polski.

Więcej o żywej architekturze ŻyWej Pracowni znajdziecie na: htpps://zywapracownia.pl/zywa-architektura/

Chcecie się przekonać na żywo jak działamy? 7 listopada zapraszamy na wielkie otwarcie Niecodziennego OGRODU ZABAW przy ul. Piekarskiej, gdzie w ramach projektu Rakowicka 10 na zaproszenie MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadzić będziemy w godz. 11.00-15.00 warsztaty żywej architektury i budować wspólnie z uczestnikami imprezy wierzbowe szałasy dla dzieciaków. W weekend 21-22 listopada w krakowskim ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana w ramach naszej ?#?ŻyweMiasto? odbędą się plenerowe WARSZTATY ŻYWEJ ARCHITEKTURY. W planach: pozyskiwanie, selekcja i przygotowanie materiału, projektowanie i wspólne wykonywanie wiklinowego zagospodarowania terenu ? sadzenie i wyplatanie żywego, rosnącego płotu z wierzbowych i dereniowych gałęzi pełniącego funkcję zielonej ściany, jesienna pielęgnacja wierzbowego pawilonu. Dzień wcześniej w piątek 20 listopada o godz. 19.00 w naszej siedzibie na Lwowskiej 30 odbędzie się wykład o żywej architekturze, na którym zaprezentowane zostaną różnorodne realizacje wierzbowych konstrukcji z całego świata.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY! Wszyscy chcący zakochać się w wierzbie, pełni zapału i chęci do włączenia się w nasze działania społeczne z żywą architekturą mile widziani 🙂