O nas

Żywa Pracownia to zaangażowana społecznie pracownia rzemiosł, designu, architektury i miejskiego ogrodnictwa. W swojej pracy łączymy naturę i kulturę – inspirując się tą pierwszą i szukając źródeł i korzeni tej drugiej. 

Naszą specjalnością są warsztaty rzemieślnicze oraz twórcze działania z zakresu edukacji regionalnej, kulturowej, przyrodniczej i ekologicznej. Organizujemy wystawy, spotkania i koncerty. Spotkać nas można podczas wydarzeń kulturalnych w całej Polsce.

Jako rzemieślnicy i przyrodnicy projektujemy i wykonujemy naturalne przestrzenie dla dzieci, zabawki, wielkoskalowe instalacje plenerowe, miejskie ogrody, elementy żywej architektury z wikliny, rowery cargo o specjalnych funkcjach, mobilne machiny i scenografie teatralne.

Do naszych działań zapraszamy w szczególności osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – dzieci ulicy, seniorów, migrantów, mamy z dzieciakami, osoby w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, ubogich i samotnych. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi i terapeutycznymi, samorządami, biznesem i lokalną społecznością.

W ramach działającej przy pracowni Szwalni Społecznej – współtworzonej przez rękodzielników i osoby z doświadczeniem bezdomności przestrzeni aktywizacji społecznej i zawodowej – szyjemy m.in. woreczki na warzywa, torby i fartuchy z naturalnych i  upcyklingowych materiałów, prowadzimy warsztaty tekstylne dla dzieci, dorosłych i seniorów oraz projektujemy i wykonujemy na zamówienia gadżety dla firm i instytucji.

Nasza siedziba na krakowskim Podgórzu, której jesteśmy współgospodarzami wraz z Fundacją ZUPA, jest domem inicjatywy społecznej Zupa na Plantach, Miejskiego Warsztatu Rowerowego, Mobilnej Biblioteki dla Bezdomnych, kuchni społecznej i Magazynu Ciepła, w ramach którego organizowane są zbiórki dla osób potrzebujących.

KONTAKT:
Żywa Pracownia
ul. Celna 5, 30-507 Kraków
e-mail: kontakt@zywapracownia.pl
tel. 508237287