PTASZKI STRYSZAWSKIE – warsztaty ludowych zabawek

ŻyWa Pracownia zaprasza na krakowski Kazimierz na warsztaty etnograficzno-artystyczne w ramach projektu Szkoła Żywego Rzemiosła – cyklicznych spotkań z żywą kulturą i sztuką ludową, tradycyjnym rzemiosłem i ginącymi zawodami z elementami designu i art-recyklingu.

W najbliższy czwartek i sobotę (16 i 18 października) na warsztatach poznamy historię ptaszków stryszawskich – drewnianych zabawek ludowych wykonywanych od ponad 200 lat małej miejscowości Stryszawie na Żywiecczyźnie. Na spotkaniu dowiemy się kto i kiedy zaczął je wykonywać i do czego były one dawniej wykorzystywane. Obejrzymy kolekcję kolorowych ptaszków, a także tradycyjne zabawki z różnych regionów Polski zrobione z drewna, siana, gliny, szmatek, kukurydzy i wikliny.
Na warsztatach, na podstawie oryginalnych, malowanych w Stryszawie ptaszków ozdobimy, pomalujemy i polakierujemy wyrzeźbione w drewnie przez stryszawskich twórców ptaszki.

  • CZWARTEK 16 października
    17.00 – 18.30 – warsztaty rodzinne

    19.00 – 21.00 – warsztaty dla dorosłych
  • SOBOTA 18 października
    11.30 – 13.00 – warsztaty rodzinne
    17.00 – 19.00 – warsztaty dla dorosłych

Udział w warsztatach jest odpłatny:
30zł/1,5 godz. – warsztaty rodzinne (dziecko + opiekun)
40zł/2 godz. – warsztaty dla dorosłych
Zniżki dla rodzin i przy zakupie karnetu. W cenie wszystkie niezbędne materiały, pomoc instruktorów oraz herbata, kawa, woda.

Warsztaty skierowane są do dzieci od 3 roku życia. Najmłodsze maluchy (3-6 lat) zapraszamy na spotkania w asyście rodziców, babć, dziadków, cioć, wujków lub starszego rodzeństwa.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty obowiązują ZAPISY: tel.: 508237287 lub e-mail: warsztaty@zywapracownia.pl

W ramach projektu Szkoła Żywego Rzemiosła w ŻyWej Pracowni na ul. Bartosza 1 odbywają się warsztaty TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA (czwartki i soboty), CERAMIKI (wtorki, piątki
i niedziele), PLECIONKARSTWA (środy) i GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ (poniedziałki). Spotkania prowadzą rzemieślnicy, artyści i twórcy ludowi związani  z krakowską ŻyWą Pracownią i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski.

Program warsztatów rzemiosła na sezon jesień-zima 2014/15…

PATRONAT nad projektem Szkoła Żywego Rzemiosła objęły: Fundacja NADwyraz, Stowarzyszenie ROZSTAJE U zbiegu kultur oraz portale: czasdzieci.pl i kidsinkrakow.pl