Sezon wiosenny 2015 w Szkole Żywego Rzemiosła.

Szkoła Żywego Rzemiosła to projekt cyklicznych spotkań z tradycyjną kulturą, sztuką ludową, dawnym i współczesnym rzemiosłem z elementami designu i kreatywnego recyklingu, realizowany od kilku lat przez krakowski Kolektyw ŻyWa Pracownia.

W sezonie wiosennym, od marca 2015, Szkoła Żywego Rzemiosła przybierze zupełnie nową formę. Oprócz odbywających się cyklicznych zajęć z ceramiki, plecionkarstwa i grafiki, w programie warsztatów pojawią się tematy związane z wzornictwem,  krakowskimi tradycjami, sztuką i rzemiosłem , a także miejskim ogrodnictwem i żywą architekturą z wikliny.

Nowością będą spotkania z etno i eko dizajnem, działania w plenerze oraz czynna każdego dnia przez w zasadzie pół doby Otwarta Pracownia Rzemiosła, w której pod okiem instruktorów – rzemieślników, artystów i twórców związanych ze Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła poznawać będzie można różnorodne dziedziny dawnego i współczesnego rzemiosła i sztuki, takie jak: plecionkarstwo, ceramika, zabawkarstwo, koronczarstwo, zdobienie drewna i tkanin, grafika, bibułkarstwo, filcowanie, hafciarstwo, tkactwo, wycinankarstwo,  czy malarstwo…


CERAMIKA
wtorki  i piątki, 17.00-18.00 – rodzinki, 19.00-21.00 – dorośli
niedziele, 15.00-16.00 – rodzinki, 17.00-19.00 – dorośli

Warsztaty ręcznych technik modelowania gliny (budowania form z bryły, wałeczków i płatów, pracy na formach gipsowych i rzeźby) oraz zdobienia ceramiki różnymi technikami – szkliwami, angobami i tlenkami metali… 

PLECIONKARSTWO
środy, 17.00-18.30 – rodzinki, 19.00-21.30 – dorośli

Spotkania łączące w sobie elementy plecionkarstwa, tkactwa,  stolarstwa, zabawkarstwa i elementów żywej architektury z wierzby.  Na warsztatach wykorzystywane są różnorodne surowce do wyplatania, m.in. : wiklina, brzoza, słoma, trawa, sitowie, dereń, pnącza, siano, rattan, wełna, gazety, kable, sznurki i tkaniny…

ETNODIZAJN PO KRAKOWSKU
czwartki, 17.00-18.30 – rodzinki, 19.00-21.30 – dorośli

Twórcze warsztaty o tematyce krakowskiej,  przybliżające uczestnikom sztukę, tradycyjną kulturę, zwyczaje i rzemiosło Krakowa i okolic oraz problematykę współczesnego wzornictwa inspirowanego dawnymi technikami i  motywami.

EKODIZAJN
soboty, 15.00-16.30 – rodzinki, 17.00-19.30 – dorośli

Połączenie zetpetów, zajęć projektowych i modelarsko-konstrukcyjnych z wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak drewno, glina, wiklina, słoma, tkanina, papier i kamień.  Na warsztatach powstawać będą m.in. lampy, ruchome zabawki, mini ogrody, elementy wyposażenia wnętrz,  unikatowa biżuteria, torby i  t-shirty projektowane i wykonywane przez uczestników spotkań.

GRAFIKA
poniedziałki i czwartki, 19.00-21.30 – dorośli

Spotkania prezentujące bogaty wachlarz technik grafiki artystycznej (drzeworyt, linoryt, sucha igła, monotypia, szablon), a także rysunku, ilustracji, kolażu, pracy w ołówku, tuszu, akwareli i zdobienia tkanin.

OTWARTA PRACOWNIA RZEMIOSŁA
poniedziałki – niedziele, 10.00 – 22.00 – dzieciaki, dorośli, grupy


Udział w warsztatach jest odpłatny:
30zł / 25zł* – warsztaty rodzinne (wspólna praca dziecka i opiekuna),
50zł  / 45zł*- warsztaty dla dorosłych
35zł –  godz. warsztatów w ramach Otwartej Pracowni Rzemiosła
15zł – każde dodatkowo rozpoczęte kolejne pół godziny działań
* w karnecie na 5 wejść do wykorzystania przez 2 miesiące
Koszt udziału w zajęciach obejmuje podstawowe materiały
i narzędzia, instruktaż oraz kawę, herbatkę i sok do picia.

W przypadku warsztatów dla grup zorganizowanych warunki współpracy ustalane indywidualnie (magda@zywapracownia.pl)

Na warsztaty rodzinne zapraszamy dzieci od 3 roku życia w asyście rodziców, babć, dziadków, cioć, wujków lub starszego rodzeństwa.
Istnieje możliwość uczestniczenia opiekunów w warsztatach rodzinnych i tworzenie w tym czasie (równolegle z dzieciakami) swoich prac na zasadach Otwartej Pracowni (35zł / 1 godz.).

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty obowiązują ZAPISY: e-mail: warsztaty@zywapracownia.pl lub tel. 508237287