Ogród społeczny na POZIOMKOWEJ POLANIE

Znacie historię POZIOMKOWEJ POLANY na Podgórzu?

Jest to teren zielony – 11 arów u zbiegu ulic:  Spiskiej i Przedwiośnie, który dzięki staraniom mieszkańców pozostanie niezabudowany w rękach gminy. Inicjatorem działań pod nazwą Akcji Poziomka są mamy skupione przy (dawniej grupie nieformalnej) Stowarzyszeniu Obywatel Mama (www.obywatelmama.pl). W obronę 2h zielonego sadu położonego tuż przy ujściu rzeki Wilgi zaangażowało się wielu mieszkańców Podgórza i całego Krakowa. Sadu nie udało się uratować ? zostanie zabudowany, ale udało się wynegocjować kawałek zielonego terenu dla mieszkańców, gdzie powstanie ogród i miejsce inicjatyw twórczych (czyli nasza POZIOMKOWA POLANA).

Od dwóch lat, krok po kroczku, powstaje w tym miejscu ogród społeczny wraz z plenerową przestrzenią działań twórczych.

Właściwie od samego początku poziomkowej akcji ŻyWa angażuje się wraz z grupą lokalnych aktywistów w działania na polanie.
Co do tej pory zrobiliśmy? W 2012r. współprowadziliśmy warsztaty z mieszkańcami pt. Miejsce w naszych rękach, dotyczące zagospodarowania przestrzeni przy ul. Spiskiej, w zeszłym roku zorganizowaliśmy jesienią wydarzenie plenerowe pt. Dziady na Polanie czyli wspólne czytanie II cz. Dziadów A. Mickiewicza.

W 2014 w ramach akcji Wiklinowa wiosna na Poziomkowej Polanie
i cyklu działań w terenie oczyściliśmy wspólnymi siłami z gruzu, śmieci, szkieł i wszechobecnych jeżyn cześć polany, wybudowaliśmy z gałęzi wierzby w ramach warsztatów żywej architektury wiklinową bramę na polanę, przesadziliśmy z części sadu (który niebawem zostanie zabudowany) krzaczki poziomek -symbol miejsca, zrobiliśmy z dzieciakami tipi… piknikowaliśmy i świetnie się bawiliśmy

Przez ten cały czas wielobranżowy zespół działaczy pod wodzą dziewczyn ze Stowarzyszenia Obywatel Mama odbywał serię spotkań z ważnymi osobistościami i opracowywał część formalną działań na polanie. Latem tego roku został złożony wniosek na prace porządkowo-projektowe oraz częściową pomoc w zagospodarowaniu przez miasto tego terenu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Niedawno dostaliśmy informację, że nasz wniosek uzyskał pozytywną opinię i zostanie poddany głosowaniu we wrześniu i październiku b.r. Tu będzie potrzebne Wasze wsparcie, więc o wszystkim będziemy informować na bieżąco.

A jakie mamy plany na JESIEŃ???

Przed nami dużo pracy – musimy dalej odgruzowywać teren, konieczne są prace pielęgnacyjne na wywalczonym wiosną z jeżynami i dzikim winem trawniku, trzeba zrobić porządek z suchymi gałęziami na drzewach, zagrabić „tony” patyków i śmieci z części terenu od strony ul. Spiskiej, pozbyć się drutów kolczastych straszących na resztkach betonowego ogrodzenia… i sprawić, żeby miejsce zaczęło żyć! W tym celu powstał projekt pt. Jesień na POZIOMKOWEJ POLANIE”, którego realizacja możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu jakie otrzymaliśmy jako grupa nieformalna Kolektyw ŻyWa Pracownia od Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych  w konkursie Małopolska Lokalnie.

Przez całą jesień, w każdy poniedziałek w godz. 16.00 – 19.00 spotykać będziemy się na Polanie, gdzie w ramach działań MIEJSKIE OGRODNICTWO NA POZIOMIE – będziemy plewić chwasty, grabić liście i gałęzie, przekopywać ziemię, zakładać trawnik, ciąć gałęzie, sadzić cebulki wiosennych kwiatów, walczyć krok po kroku z gruzem, jeżynami i mchem, drutami kolczastymi i straszonymi betonami … Będziemy również piknikowac 🙂

We wrześniu (27-28.10) zaprosimy Was na wielki etno-piknik połączony z akcją MECHANICZNA POZIOMKA NA LUDOWO – jesiennymi porządkami na polanie, budowaniem huśtawek, robieniem wielkiej instalacji z haftami na drzewach, wymianą przetworów, czytaniem bajek Kolberga i folkową potańcówką. W październiku (26.10 ) już po raz drugi odbędą się DZIADY NA POLANIE, a w listopadzie zorganizujemy warsztaty dotyczące ptaków żyjących w mieście, podczas których szykując się do zimy wykonamy karmiki dla ptaków.

Wszystkich chcących zaangażować się w działania na Poziomkowej Polanie prosimy o kontakt z koordynatorkami akcji: Justyną Krawczyk ze Stowarzyszenia Obywatel Mama (justyna.krawczyk@interia.pl) lub Magdą Żyłką z ŻyWej Pracowni (magda@zywapracownia.pl).