Żywa ARCHITEKTURA

Żywa Architektura to współczesny nurt sztuki ogrodowej na styku rzemiosła, architektury i dizajnu, wykorzystujący wspaniałe właściwości wierzby – jej elastyczność, zdolność do adaptacji oraz niesamowitą żywotność ? łatwość ukorzeniania się i ogromną siłę odroślową. Struktury utworzone z posadzonych w ziemi gałęzi wierzbowych (altany, pawilony, ławki, tunele, ogrodzenia, czy rzeźby) już w pierwszym sezonie ożywają, wypuszczają liście i gałęzie, tworząc zielone obiekty plenerowe o niezmiernie ciekawej formie i fakturze. Do wykonywania elementów żywej architektury wykorzystywane są długie pędy różnych gatunków wierzb (Salix alba, Salix viminalis Salix purpurea, Salix americana…), urozmaicane gałązkami łatwo ukorzeniających się krzewów – m.in. forsycji i dereni.

Żywa Pracownia rozpoczęła swoją przygodę z żywą architekturą kilkanaście lat temu. Wszystko zaczęło się od zachwytu przypadkowo znalezionymi w internecie zdjęciami zielonych budowli niemieckiego architekta Marcela Kalberera – prekursora wielkoskalowych obiektów wykonywanych z posadzonych w ziemi gałęzi ogławianej wierzby. Kolejne lata to poszukiwania wiedzy i inspiracji, wyprawy po Polsce i świecie śladem zielonej architektury oraz eksperymenty z wierzbą w ogrodzie. Z czasem fascynacja żywą architekturą i miłość do plenerowych działań z wierzbą jako niesamowitym, żywym materiałem architektonicznym w roli głównej wzbogacona została o wykształcenie kierunkowe – studia na kierunku architektura krajobrazu na Politechnice Krakowskiej, dwuletni kurs instruktorki rękodzieła na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz naukę plecionkarstwa pod okiem mistrza wikliniarza Bernarda Borzęckiego uwieńczoną egzaminami rzemieślniczymi w zawodzie plecionkarz-koszykarz. Tyle historia… teraz działania! 🙂

O 2009 roku ŻyWa Pracownia wykorzystując do działań niesamowitą żywotność i plastyczność wierzby, projektuje i wykonuje obiekty zielonej architektury. ŻyWa Pracownia prowadzi także działania społeczno-ekologiczne – warsztaty z różnych technik wikliniarstwa i żywej architektury ? wspólnego projektowania wraz z lokalną społecznością, budowy, sadzenia i pielęgnacji wierzbowych altan, płotów, ławek, przestrzeni dla dzieci, instalacji plenerowych i rzeźb na terenie całej Polski.

Jak wygląda nasza ŻyWa ARCHITEKTURA? Zobaczcie sami…

Wierzbowa przestrzeń dla dzieciaków w przedszkolu w Bielsku

Żywy pawilon pełniący funkcję plenerowej przestrzeni działań edukacyjnych wybudowany na terenie przedszkola w Bielsko-Białej. Konstrukcja o ponad 8 m średnicy wykonana z wiązek witek Wierzby wiciowej Salix viminalis. Skarpy wzniesienia, na którym usytuowany jest pawilon, zabezpieczone wierzbowym płotem faszynowym o łącznej długości ponad 150m.

Wierzbowa altana w Sanoku

Ażurowa altana z wiązek wierzby Salix viminalis i Salix alba wykonana wiosną 2014 roku przez wielopokoleniowy zespół rodziny Wron (Staszek, Magda, Adam, Kazia i Władek) i Gajewskich (Lila, Dorota, Myszka i Misiek) w ogrodzie prywatnym w Sanoku 🙂

F.A.J.owy domek - wiklinowy kącik dla dzieciaków

Wierzbowa przestrzeń dla dzieciaków - altanka i przesłona wyplecione z różnych gatunków wierzb i dereni. F.A.J.owy Domek jest własnością Franka, Antka i Janka Kubiaków. Lokalizacja: ogród babci Huli i dziadka Stasia ? Kielce.

Zielona ściana z wikliny w Kielcach

Jak oddzielić strefę prywatną ogrodu od ogólnodostępnego dojścia do domu? Jak w centrum miasta stworzyć przytulną przestrzeń w sielankowym stylu babcinego ogrodu? Wystarczy wybudować/posadzić żywą ścianę z wierzbowych gałęzi inspirowaną ogrodzeniami plecionymi dawniej w podobny sposób na terenie całej Polski... i gotowe! Zielona ściana wykonana w Kielcach wiosną 2014 roku.

Brama na Poziomkowej Polanie

Wierzbowa instalacja w formie symbolicznej bramy do powstającego na krakowskim Podgórzu ogrodu społecznego Poziomkowa Polana. Działania  wykonane wraz z wolontariuszami i mieszkańcami okolic ogrodu w ramach wydarzenia Wiklinowa wiosna na Poziomkowej Polanie w marcu 2014.

Mirabelkowo-wierzbowy pawilonik ogrodowy

Wiklinowa altana z wiązek wierzby Salix viminalis wykonana w ogrodzie prywatnym w Kielcach. Ażurowa konstrukcja spleciona z pięknie kwitnącą śliwą ałyczą, zwaną pospolicie mirabelką, pełni funkcję przytulnego kącik do czytania książek - romantycznego pawiloniku ogrodowego 🙂

Babska wierzba - wiklinowy zakątek w Koszycach

Wiklinowy zakątek z ławeczką z żywymi zadaszeniami wierzbowymi, wiklinowymi płotami i kwiatowym ogródkiem wykonane ze wspaniałą ekipą mieszkańców gminy Koszyce (młodzieży gimnazjalnej, kobiet, seniorów i grupy twórczej Babskie Fajfy) na warsztatach żywej architektury w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia".

Wiklinowa altana w Skansenie w Wygiełzowie

Altana wykonana w ramach ETNO-pleneru wikliniarskiego na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego
w Wygiełzowie podczas Festiwalu ETNOmania 2012.

Łódż św. Urszuli - warsztaty w Strońsku

Żywe instalacje z wierzbowych witek - 6-metrowa Łódź św. Urszuli (patronki romańskiego kościoła), łukowe oparcia do drewnianych ławek i kilkadziesiąt metrów ażurowego płotu powstały w ostatni weekend października 2014, w starym parku w maleńkiej wiosce Strońsko w woj. łódzkim. Warsztaty plecionkarstwa i żywej architektury odbyły się w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

Faszynowe schody terenowe nad wodospadem

Schody terenowe prowadzące do malowniczego wodospadu zabezpieczone wierzbowymi wyplotami faszynowymi wykonane wraz z mieszkańcami Rudy Kameralnej na warsztatach ekologiczno-społecznych w ramach projektu Małopolskie Miejscowości Tematyczne. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych.

Rozklepienie - Międzynarodowy Plener Wikliniarski 2009

Wiklinowa instalacja nawiązująca formą do gotyckich katedr wykonana na terenie parku Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi
w ramach VIII Międzynarodowego Pleneru Przestrzenne Formy Ogrodowe z Wikliny ? Łódź 2009. Instalacja ?Rozsklepienie? otrzymała II nagrodę na odbywającym się w ramach pleneru konkursie ?Rytmy i sploty? na przestrzenną interpretację średniowiecznego Officium w wykonaniu Jana Garbarka.

Wrzosowo-wiklinowa instalacja na biurowcu w Krakowie

Ponad 100 wrzosów, metalowe puszki, druty, WIKLINA i bluszcz? czyli instalacja na ścianie Centrum Biurowego Lubicz. ?Ogród wertykalny? wykonany w ramach akcji ?Natura wkracza do biura? na zaproszenie Fundacji Aeris Futuro.

Wiklinowa "baza" - rewitalizacja praskiego podwórka

Tymczasowa altana zamotana z nadwiślańskiej wierzby, wybudowana z dzieciakami na jednym z praskich podwórek na
ul. Brzeskiej. Konstrukcja powstała w ramach działań społecznych
z mieszkańcami warszawskiej Pragi i projektu Stowarzyszenia Odblokuj: ?Blok, Podwórko, kamienice ? ożywiły się dzielnice?.

Wiklinowe spirale - instalacja w Woli Sękowej

Wiklinowa instalacja w formie spirali wykonana na terenie przyszkolnego ogrodu wraz z Natalią Wenclik jako praca dyplomowa na zakończenie nauki na kursie instruktorskim rękodzieła na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

Wiklinowa brama w Kielcach

Wiklinowy wyplot z witek wierzby Salix purpurea i Salix americana wykonany na istniejącej konstrukcji bramy z metalowych płaskowników. Lokalizacja: ogród przydomowy w Kielcach.

Przedogródek na warszawskim Ursynowie

Sielski przedogródek kwiatowy przed blokiem na warszawskim Ursynowie. Niskie ogrodzenie wyplecione z wikliny ? obwódka wokół ogródka oraz  wyplot balustrady wykonane z witek Salix americana na istniejącej metalowej konstrukcji.

16 pozycja/e

powrót…