Jesteśmy interdyscyplinarnym zespołem animatorów kultury, rzemieślników, przyrodników, instruktorów rękodzieła artystycznego, edukatorów muzealnych – absolwentów Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego oraz kierunków związanych ze sztuką, pedagogiką, przyrodą i kulturą.
Naszą specjalnością są warsztaty rzemieślnicze i przyrodnicze.
Współpracujemy z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi oraz firmami dla których realizujemy projekty z zakresu edukacji kulturalnej, regionalnej, artystycznej, ekologicznej i przyrodniczej.
Wraz z Fundacją Od Kultury współtworzymy projekt Szlak Tradycyjnego Rzemiosła skupiający twórców ludowych i rzemieślników z południowo-wschodniej Polski.
Edukacja jest jednym z ważnych obszarów aktywności ŻyWej Pracowni. Rozwijamy swoją działalność w tym zakresie od 2010 roku, co roku poszerzając ofertę, sposoby i miejsca działania, jak również grupy odbiorców. Pracujemy z dzieciakami, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, szczególną grupą do której kierujemy nasze działania są osoby doświadczające wykluczenia społecznego. Doskonaląc swoje umiejętności uczestniczymy w plenerach i mistrzowskich warsztatach , a także odwiedzamy twórców ludowych w Polsce i na świecie.
Naszym flagowym programem edukacyjnym jest Szkoła Żywego Rzemiosła – projekt promujący kulturę, sztukę i rzemiosło adresowany do różnych grup wiekowych. Kultura tradycyjna prezentowana jest zarówno w swoich formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirującymi się folklorem. Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję zapoznać się z różnymi technikami rzemiosła, sztuki ludowej i plastyki obrzędowej, a także pod kierunkiem instruktorów wykonać prace rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię.
Tematyka warsztatów
Program podzielony jest na bloki tematyczne prezentujące różnorodne zagadnienia związane z kulturą i sztuką. Duży wybór tematów zajęć, a także przeplatanie zabawy z edukacją i tradycji ze współczesnością powodują, że każdy z uczestników (niezależnie od wieku, płci i umiejętności) może znaleźć coś interesującego dla siebie. Warsztaty dostosowane są do różnych grup wiekowych – przy tej samej tematyce stosowane są inne metody i techniki działań. Stopień skomplikowania wykonywanych na zajęciach prac oraz ewentualne przygotowywane wcześniej pomoce opracowane są z myślą o możliwościach uczestników. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy oraz fachowy instruktaż.
Warsztaty mogą przybrać formę jednego spotkania lub odbywać się cyklicznie. Program opracowany dla Państwa może być zbudowany wokół jednego tematu (dawne rzemiosło, zabawkarstwo, stolarstwo, rok obrzędowy, kultura i sztuka małopolski) lub może połączyć w sobie zagadnienia z różnych dziedzin rzemiosła, sztuki i wzornictwa.
? rzemiosło, kultura i sztuka ludowa
hafciarstwo, tkactwo, plecionkarstwo, wycinanki, bibułkarstwo, druk stemplowy, grafika warsztatowa, zabawki z tkanin, drewna i naturalnych materiałów, filcowanie wełny, papiernictwo, stolarstwo, batik, zdobienie tkanin, czerpanie papieru, ludowe pająki, słomkarstwo, malowanie na szkle, rok obrzędowy – warsztaty bożonarodzeniowe i wielkanocne
? etnodizajn z elementami upcyklingu
czym jest etnodizajn i jak we współczesnym rękodziele wykorzystuje się tradycyjne techniki i motywy oraz łączy je ze współczesnymi materiałami? do kreatywnych działań wykorzystujemy naturalne materiały i surowce wtórne, którym nadajemy nowe życie ? z gazet wyplatamy koszyki, z t-shirtów tkamy torby, z rurek po napojach budujemy konstrukcje inspirowane ludowymi pająkami, a torby zdobimy w zaprojektowane samodzielnie motywy inspirowane tradycyjnym wzornictwem.
? kultura i sztuka małopolski
lalki w strojach krakowskich, tradycyjne korale chlebowe, drewniane smoki wawelskie, zdobienia z motywami z haftów i mebli regionalnych, wycinanki krakowskie, wiklina znad Wisły ? warsztaty plecionkarskie, malarstwo na szkle ? w kwiaty Wyspiańskiego, malowane skrzynie posagowe, dawne zabawki z małopolski – zabawki emausowe i z Warsztatów Krakowskich, lalki lajkoniki, pucheroki, ceramika z motywami krakowskimi – Pan Twardowski, krakowskie korony weselne, czapki krakuski…
? warsztaty z wykorzystanie naturalnych materiałów
konstrukcje z drewna i gałęzi, formy wyplatane z wikliny, brzozy i innych surowców plecionkarskich, dekoracje ze słomy, siana i trzciny, zielarstwo, działania z wykorzystaniem różnych części roślin ? liści, gałęzi, kory i korzeni
? zabawkarstwo
na warsztatach z naturalnych materiałów takich jak drewno, siano, słoma, liście kukurydzy, wiklina, ziarno, tkanina, glina i wełna, z kreatywnym dodatkiem surowców wtórnych ? powstają szmaciane laleczki, koniki na biegunach i latające samoloty ? przyjmujące różnorodne kształty i funkcje zabawki zarówno inspirowane wzorami z dawnych ośrodków zabawkarskich jak i te o zupełnie współczesnych formach.
? stolarstwo i zdobienie drewna
na spotkaniach wykonując drewniane dekoracje i zabawki uczymy się podstawowych umiejętności pracy z drewnem i bezpiecznego używania ręcznych narzędzi stolarskich; do pracy wykorzystujemy pachnące drewno, gałęzie i patyki prosto z lasu oraz deski odzyskane ze starych skrzynek i palet
? techniki tekstylne
warsztaty, na których prezentujemy różne techniki tekstylne, zarówno te tradycyjne jak i współczesne, inspirowane tradycją. na spotkaniach można haftować, tkać, filcować, wykonywać koronki, zdobić tkaniny i tworzyć z nich torby, lalki i biżuterię?
? ceramika
podczas warsztatów ceramicznych dowiadujemy się skąd się bierze glina i jaki proces musi przejść aby stać się ceramicznym wyrobem; poznajemy krok po kroku różne techniki ręcznego modelowania i zdobienia gliny i twórczo wykorzystujemy je do różnorodnych działań; lepimy misy, kubki i dzbanuszki, tworzymy zwierzaki i bajkowe stwory, rzeźbimy, robimy biżuterię i budujemy domy?
? etnopodróże po świecie
marokańskie kafle, słowiańskie laleczki, afrykańskie kosze szyte z traw, batiki prosto z Azji, skandynawskie wycinanki, koniki Dalahast, żydowskie hamsy
Imprezy plenerowe i eventy
Organizujemy warsztaty zarówno dla zamkniętej grupy (od kilku do kilkuset osób naraz), jak i w formie otwartego stoiska warsztatowego podczas imprez plenerowych. Istnieje możliwość zorganizowania pokazów dawnych rzemiosł, animacji ruchowo-muzycznych, wspólnego wykonywania w plenerze instalacji przestrzennych (np. wielkoskalowego haftowania, malowania, wyplatania konstrukcji z wikliny czy budowy mobilnych/dźwiękowych machin) oraz zaprojektowania unikatowych warsztatów/animacji na zamówienie.
Zasady współpracy
Warsztaty prowadzimy w naszej siedzibie – w pracowni rzemiosła przy ul. Celnej 5 w Krakowie, w szkołach, przedszkolach i instytucjach kultury na terenie Małopolski oraz w ramach projektów społeczno-kulturalnych, wydarzeń artystycznych i eventów na terenie całej Polski.
Ze względu na różnorodność oferowanych przez nas działań – kosztorys warsztatów przygotowujemy indywidualnie dla każdego klienta. Zależy on od czasu trwania spotkania, ilości uczestników, ewentualnej cykliczności zajęć lub nawiązania stałej współpracy. Ceny uwzględniają wynagrodzenie dla instruktorów (ich ilość zależy od ilości uczestników warsztatów oraz tematu spotkania) przygotowujących i prowadzących warsztaty, zakup i przygotowanie materiałów oraz dojazd na warsztaty.
Zapraszamy do kontaktu: warsztaty@zywapracownia.pl lub tel. 508237287