W tym roku Żywa Kolęda Podgórska wyrusza w Kraków już po raz czwarty!
Dołączcie do nas by wspólnie odkurzyć dawne melodie i wprowadzić je z przytupem na ulice miasta! Razem odpędzimy co złe, pożyczymy co dobre – na ten Nowy Rok!
Wraz z Podgórskim Jeleniem*, Szopką Bezdomną*, Żywą Trupą Kolędniczą* i cudownymi Przyjaciółmi Żywej Pracowni* nieść będziemy światło i uśmiechy przez krakowskie zaułki – w ten szczególny czas.
Kim i czym są owi tajemniczy bohaterowie naszej kolędy – wyjaśniamy poniżej, w słowniczku Podgórskiej Kolędy.
Dokładną trasę Żywej Kolędy Podgórskiej wraz z mapką podamy niebawem. Jedno jest pewne – pochód wyruszy tradycyjnie 28 XII 2024 (sobota):
- 15:30 – zbiórka w Żywej Pracowni
- 16:30 – wymarsz
- po pochodzie – wielki finał i wspólne kolędowanie na Wesołej
Zanim zaś to nastąpi zapraszamy Was do wspólnych przygotowań! Czekają na Was:
Otwarte Spotkania Kolędnicze, podczas których Anna Sitko oraz Żywa Trupa Kolędnicza zapoznają Was z nowym repertuarem kolęd i pastorałek:
- 2 grudnia w Żywej Pracowni,
- 12 grudnia w Rydlówce – bronowickim oddziale Muzeum Krakowa
- 18 grudnia w Miejscu Otwartym prowadzonym przez Fundację IB w Nowej Hucie.
Weekend z warsztatami rękodzielniczymi pod hasłem “Stwórz swoją kolędniczą personę”, podczas których Katarzyna Norka Niedźwiecka, Michał Biel i Adam Wrona pomogą Wam stworzyć podstawowy zestaw kolędniczy inspirowany tradycjami przesilenia zimowego z Polski i nie tylko – maskę, gwiazdę kolędniczą oraz rytualne brzęczadła. Kolędnicze warsztaty rękodzielnicze odbędą się w dniach 14 i 15 grudnia.
W międzyczasie nasza Żywa Trupa Kolędnicza spotykać się będzie w sekcjach orkiestrowej i teatralnej, by dopracowywać od strony artystycznej oprawę pochodu kolędniczego, a w pracowni powstawać będą kolejne elementy strojów i akcesoriów kolędniczych.
Przed nami nasz najukochańszy czas w roku, dołączajcie! Więcej szczegółów na temat tych wydarzeń szukajcie na www.zywapracownia.pl i na naszych socjalach.
“Podgórska kolęda wyrusza w Kraków” to zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
____________
Słowniczek Podgórskiej Kolędy
* Jeleń Podgórski – być może widzieliście płaskorzeźbę się na rogu kamienicy znajdującej się u zbiegu ulicy Kazimierza Brodzińskiego i Rynku Podgórskiego. Przedstawia ona dwustronnego jelenia połączonego jedną głową. Od lat jest ona dla nas ogromnym źródłem inspiracji. Cztery lata temu Pracownia wyniosła jelenia do rangi ikony Pogórskiej Kolędy, odtąd co roku prowadzi uliczny orszak przez Podgórze, Kazimierz i Stare Miasto.
* Szopka Bezdomna – zaprojektowana została i wykonana przez rękodzielników Żywej Pracowni oraz osoby z doświadczeniem bezdomności – uczestników programu aktywizacji społecznej i zawodowej, realizowanego przez nas w partnerstwie z Fundacją Zupa. Powstała z materiałów upcyklingowych – złomu i starych tkanin. Inspiracją do budowy instalacji były ludowe zabawki i tradycyjne szopki krakowskie. Projekt i wykonanie: Norka, Magda, Adam, Paweł, Krzysiek.
* Żywa Trupa Kolędnicza – inicjatywa performatywno-muzyczna zawiązana w ramach działań ŻyWej Pracowni pod batutą Anny Sitko. Grupa od trzech lat prowadzi za sobą tłumy przy okazji pochodów przez miasto w ramach Żywej Podgórskiej Kolędy, wystawia obrzędowe teatralia, gra na potańcówkach i wskrzesza zapomniane zwyczaje związane z obrzędami dorocznymi okolic Galicji.
* Cudowni Przyjaciele Żywej Pracowni – to Wy! Dzięki Waszemu zaangażowaniu magia się mnoży!