Pucheroki wracają na krakowskie ulice! Zapraszamy na II Budzenie Wiosny z Żywą Trupą Kolędniczą.
W niedzielę, 30 marca, podobnie jak rok temu, wyruszymy spod Wawelu o godzinie 12:00.
Uroczyste rozpoczęcie nastąpi o godzinie 12:00 w pobliżu repliki Światowida ze Zbrucza u stóp Wawelu. Następnie śpiewny orszak uda się pod Smoka Wawelskiego, a potem kolejno plantami aż do rynku i okolic. Na trasie znajdą się powalony buk czerwonolistny na plantach przy Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego od strony ul. Gołębiej, Wieża Ratuszowa oraz Plac Mariacki.
————————-
Zanim pójdziemy w miasto przystrojeni bibułą i słomą, zapraszamy Was do wspólnych przygotowań.

Otwarte Spotkania Śpiewacze
By przegonić zimę skutecznie (a zeszłoroczna skuteczność osiągnęła 200%!), przed finałowym spacerem zapraszamy na Otwarte Spotkania Śpiewacze – nieprzypadkowo odbędą się one w terminach o ogromnym znaczeniu dla dawnych obyczajów i wiosennych rytuałów:
- 21 marca 2025 | 18:00 – 20:00 – podczas pierwszego dnia Wiosny
- 25 marca 2025 | 18:00 – 20-00 – w dniu Matki Boskiej Roztwornej
- Żywa Pracownia, ul. Celna 5
Podczas spotkań śpiewaczych wspólnie ubierzemy gaik, z którym razem z Pucherokami grasować będziemy po ulicach Krakowa.
Naszą przewodniczką po świecie wiosennych tradycji śpiewaczych będzie niezastąpiona Anna Sitko – od lat zaangażowana w działania lokalnej sceny muzyki tradycyjnej – współtworzy warsztaty, koncerty i inicjatywy wskrzeszające tradycyjne obrzędy. W działaniach edukacyjnych skupia się na łączeniu ludzi poprzez ponadczasowość wątków muzycznych i tradycyjnych. Śpiewa w krakowskich grupach takich jak: Daj Ognia, Swada, Strojone.
Za instrumentalne opracowania pieśni odpowiada Żywa Trupa Kolędnicza – inicjatywa performatywno-muzyczna zawiązana w ramach działań ŻyWej Pracowni. Grupa od czterech lat prowadzi za sobą tłumy przy okazji pochodów przez miasto w ramach Żywej Podgórskiej Kolędy, wystawia obrzędowe teatralia, gra na potańcówkach i wskrzesza zapomniane zwyczaje związane z obrzędami dorocznymi okolic Galicji.

Czapki Pucheroków – warsztaty rekwizytorskie
- 29 marca 2025 | 10:00 – 12:00
- Żywa Pracownia, ul. Celna 5
Podczas dwugodzinnych warsztatów rekwizytorskich stworzymy najbardziej kluczowe elementy stroju Pucheroka – tekturową spiczastą czapkę zdobioną bibułą oraz czekanik.
Warsztaty są otwarte dla wszystkich – rodzin z dziećmi, dorosłych, miłośników folkloru i tych, którzy szukają swoich korzeni w historii regionu. Niezależnie od tego, skąd pochodzisz, możesz doświadczyć tej tradycji i stać się jej częścią. Spotkajmy się, by razem stworzyć coś pięknego i żywego!
Mając gotową czapkę i czekanik wystarczy tylko przywdziać kożuszek wywinięty na lewą stronę, dołożyć nieco słomianego przepasania, zrobić smolisty make up i śmiało można dołączyć do pochodu Pucheroków.
————————-
Zarówno na warsztaty rekwizytorskie jak i na spotkania śpiewacze obowiązują wejściówki w cenie 36,90 zł* za każde, pojedyncze spotkanie. Znajdziecie je w serwisie Ekobilet.
*Należy zakupić bilet dla każdej osoby z rodziny (zarówno dziecka jak i opiekuna) biorącej udział w warsztatach.
Jesteś osoba o szczególnych potrzebach? Daj znać jak możemy Ci ułatwić uczestniczenie w warsztatach: magda@zywapracownia.pl
————————-
NO DOBRA, DOBRA ALE CO TO SĄ TE PUCHEROKI?
Puchery/Pueri – ten dziwny zwyczaj pochodzi od łacińskiego „pueri” (chłopcy) i stanowi nazwę imprezy obrzędowo-zabawowej znanej przynajmniej od XVI wieku. Początkowo puchery miały cel zbożny: urozmaicić liturgię uroczystego nabożeństwa w Niedzielę Palmową (Kwietną Niedzielę) wygłaszając po kolei „oracye wierszem złożone” na temat wjazdu Jezusa do Jeruzalem. Obleczeni byli w słomę, zakładali imponujące czapy, a w rękach trzymali kostury – na wzór pątników przybywających z Ziemi Świętej.
Ten zbożny zwyczaj zaczął jednak nabierać z czasem świeckiego wymiaru. Puchery wygłaszały swe oracye coraz bardziej zuchwale, a repertuar stawał się sowizdrzalski, a wręcz nieprzyzwoity. Żacy zostali z czasem przegonieni spod krakowskich parafii, lecz zwyczaj ten przetrwał w podkrakowskich wsiach, gdzie zmęczona postem młodzież chodziła po domach umilając czas sobie i gospodarzom wierszykami, hałasem i wiosennymi piosenkami w zamian za jajka i innego rodzaju gościniec.
Czapeczki na bakier,
Czekaniki w dłoniach,
Dajcie, co tam macie,
Może być i koniak.
_______________
Pochód Pucheroków, Otwarte Spotkania Śpiewacze oraz Warsztaty Rekwizytorskie “Czapy Pucheroków” odbywają się w ramach zadania publicznego „Zimowe wydarzenia kulturalne organizowane w Krakowie 2025 – Budzenie Wiosny – Szkoła Żywych Tradycji” współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa oraz budżetu Żywej Pracowni”.