ŻyWa na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019

W pierwszym tygodniu lipca rusza w Krakowie XXI edycja Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019 – jednego z najważniejszych festiwali etno i world music w tej części Europy.

Jak co roku podczas Festiwalu Etnokraków ŻyWa Pracownia zaprasza na warsztaty tradycyjnego rzemiosła towarzyszące festiwalowym koncertom i potańcówkom.

W tym roku motywem przewodnim spotkań będą inspiracje tekstyliami krakowskimi. Każdego dnia, od 2 do 7 lipca, w samo południe, na warsztat brać będziemy techniki, motywy i materiały spotykane dawniej w twórczości rzemieślników, rękodzielników i artystów naszego regionu. Kultura tradycyjna prezentowana będzie zarówno w swoich formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami inspirującymi się folklorem.

2.07 – 5.07 (wtorek – piątek), godz. 12.00 – 14.00

  • Biżuteria tkana z wełny i lnu (2.07)
  • Druk stemplowy na tkaninach (3.07)
  • Lalki w strojach krakowskich – spotkanie z cyklu Czwartkowe Motania z Belanorqa (4.07)
  • Batik z motywami z Warsztatów Krakowskich (5.07)

6.07 – 7.07 (sobota – niedziela), godz. 12.00 – 16.00

  • Czapki inspirowane tradycyjnymi krakuskami (6.07)
  • Plecaki haftowane w kwiatowe motywy z gorsetów krakowskich (7.07)

Warsztaty prowadzić będą instruktorzy rękodzieła artystycznego i rzemieślnicy z ŻyWej Pracowni – zaangażowanej społecznie pracowni działającej na styku rzemiosła, sztuki i dizajnu. Gościnnie warsztaty robienia laleczek z cyklu Motania Czwartkowe poprowadzi Kasia Norka Niedźwiecka, znana jako Belanorqa.

Bilety do nabycia on-line na: https://ekobilet.pl/zywapracownia

  • 40 zł – 2-godzinny warsztat
  • 80 zł / 4-godzinny warsztat
  • 140 zł – festiwalowy karnet na 16 godzin warsztatów

Dochód z warsztatów wspiera działania Szwalni Społecznej współtworzonej przez krakowskich rękodzielników i osoby wykluczone społecznie – wspólnej inicjatywy ŻyWej Pracowni, Zupy na Plantach i Fundacji Od Kultury.

W czwartek 4 lipca w godz. 11.30-13.00 zapraszamy Was także na plac w okolicy Galerii Kazimierz, gdzie w ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi EtnoKraków/Rozstaje 2019 poprowadzimy OTWARTE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE, podczas których mali i duzi Krakowianie pod okiem instruktorów z ŻyWej Pracowni wykonać będą mogli z siana i tkanin figurki przedstawiające słynnego LAJKONIKA – brodatego jeźdźca w orientalnym stroju poruszającego się na koniu.

Dokładnie tydzień po odbywającym się rokrocznie pochodzie Lajkonika posłuchamy legendy o jego harcach, dowiemy się czym jest buława i obejrzymy piękny strój zaprojektowany dla Lajkonika przez Stanisława Wyspiańskiego, który stanie się inspiracją do twórczej pracy.

Na warsztaty zapraszamy dzieciaki od 5 roku życia wraz z opiekunami. Wstęp bezpłatny.

Więcej informacji: warsztaty@zywapracownia.pl

Pełnego programu festiwalu szukajcie na http://www.etnokrakow.pl/
Do zobaczenia na Rozstajach!