PAJĄKI – warsztaty z cyklu ETNOINSPIRACJE

Pierwotnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek, współcześnie wykonywane z plastikowych słomek do napojów.

Przybierające formy kolczastej kuli, kryształów, żyrandola, czy wielowarstwowych instalacji przestrzennych z tarcz – PAJĄKI – związane z obrzędowością ludową wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami: snopami zbóż, słomą i sianem, jabłkami, orzechami, szyszkami, gwiazdkami z papieru, słomy i opłatka, gaikiem, łańcuchami, podłaźniczkami i ozdobami z wydmuszek zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku.

Na najbliższym spotkaniu z cyklu ETNOINSPIRACJE poznawać będziemy PAJĄKI i ich różne typy – kuliste, krystaliczne, rogate, żyrandolowe i tarczowe. Do wspólnego konstruowania pająków ze słomek zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

sobota 10 grudnia, 17.30 -19.30

Koszt – 60zł – uczestnik lub wspólna praca dziecka i opiekuna
ZAPISY: warsztaty@zywapracownia.pl lub 508237287

Więcej o warsztatach z cyklu ETNOINSPIRACJE…