W niedzielę 13 lipca rusza w Krakowie kolejna edycja Festiwalu ROZSTAJE – jednego z najważniejszych festiwali etno i world music w Polsce i w tej części Europy.
Już po raz trzeci ŻyWa Pracownia na zaproszenie Jana Słowińskiego ma przyjemność gościć na festiwalu, w ramach którego odbywać się w naszej pracowni warsztaty pt. Szkoła na ROZSTAJACH. Tegoroczna tematyka festiwalu to podróż na POŁUDNIE, stąd warsztaty, które pojawią się w ŻyWej prezentowac będą rzemiosła
i zdobnictwo charakterystyczne dla różnych krajów Afryki.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na każdy z warsztatów obowiązują ZAPISY: warsztaty@zywapracownia.pl
Koszt: 1 warsztat: 30zł / karnet na 4 warsztaty: 100 zł
MAROKAŃSKIE KAFLE CERAMICZNE
niedziela 13.07 / 10.00-11.30,
poniedziałek 14.07 / 17.00-18.30
Arabeska, geometryczne wzory i żywe kolory to cechy charakterystyczne dla ceramiki z Maroka wzbudzającej zachwyt na całym świecie. Dzbany, misy, talerze, czarki, półmiski i tadżiny, kaflei mozaiki bogato zdobione w zależności od miejscowych tradycji przy użyciu naturalnych barwników w błękitno-białe lub wielokolorowe wzory, często następnie dekorowane kawałkami metalu lub srebra. Na warsztatach inspirując się marokańskimi geometrycznymi wzorami zwanymi Zellige ozdobimy przygotowane wcześniej ceramiczne kafle.
EGIPSKIE LALKI
niedziela 13.07 / 12.00-13.30,
wtorek 15.07 / 17.00-18.30
Drewniane lalki w kształcie wiosła ?paddle doll? z burzą koralikowych włosów symbolizowały ludzką płodność i seksualną witalność. Umieszczane były przez Egipcjan w grobie, żeby zapewnić zmarłemu odrodzenie po śmierci. Wg niektórych badaczy lalki z atrybutami kobiecości (biodra, biust, włosy) to „konkubiny”, mające zaspokajać potrzeby zmarłego w życiu pozagrobowym. Inni badacze widzą w nich lalki ? matki ? opiekunki dzieci… Na warsztatach wykonamy egipską lalkę w kształcie wiosła i udekorujemy ją w geometryczne wzory symbolizujące odzież i biżuterię.
AFRYKAŃSKIE KOSZE SZYTE Z TRAW
niedziela 13.07 /14.00-15.30,
środa 16.07 / 17.00-18.30
Kosze wyplatane tradycyjnie z liści lokalnych traw i palm, współcześnie zdobione kolorowo tasiemkami i sznurkami wykonywane są w Afryce właściwie w każdym regionie. Rozłożyste misy czy wysokie dzbany noszone są na głowie, na plecach lub w rękach, służą do przechowywania wody, surowców i pożywienia. Jedną z pracochłonnych i precyzyjnych technik wykonywania koszy jest ich szycie. Technika ta znana jest również w Polsce, gdzie wykonywane są przy jej użyciu kosze m.in. ze słomy i korzeni drzew. Zapoznając się z techniką spiralnego tworzenia koszy uszyjemy na warsztatach z traw koszyczki, miseczki lub podkładki pod gorące naczynia.
BATIKOWE TKANINY MALOWANE WOSKIEM
niedziela 13.07 / 16.00-17.30,
czwartek 17.07 / godz. 17.00-18.30
Choć w Afryce wykonywane dopiero od ponad wieku BATIKI ? tkaniny zdobione woskiem stały się jednym z symboli Czarnego Lądu. Na spotkaniu poznamy historię batiku, dowiemy się skąd batik wziął się w Afryce i jakie znaczenie mają wzory i napisy na sarongach – afrykańskich batikowych ubraniach. Oglądając tradycyjne batiki przywiezione z różnych części świata – z Indonezji, Kenii i Tanzanii zaprojektujemy i wykonamy kolorowe, malowane woskiem i farbowane barwnikami do tkanin obrazki.
LALKI W STROJACH KRAKOWSKICH
piątek 18.07 / 16.00-17.30
** dzień OSKARA KOLBERGA
Czym charakteryzował się tradycyjny strój Krakowiaków Zachodnich, z jakich składał się on elementów, co wyróżniało go spośród strojów noszonych w innych regionach i z jakich materiałów był wykonywany? Podczas warsztatów własnoręcznie wykonamy ze szmatek małe laleczki, a inspirując się tradycyjnym strojem krakowskim, ubierzemy je, zapleciemy im warkocze, wpleciemy wstążki i zawiesimy czerwone korale, a na głowy lalek ? chłopaków założymy czerwone krakuski.
Program festiwalowych wydarzeń na stronie: www.rozstaje.pl