Rozdział I
I.1. Obszary Standardów Ochrony Małoletnich.
§1
1. Na podstawie art. 22b pkt.1 ustawy z dnia z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 r. poz. 560) Żywa Pracownia spółka z o.o. opracowała i wdrożyła do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich.
2. Standardy Ochrony Małoletnich dotyczą wszystkich osób działających w pracowni (zarządu, pracowników, kadry instruktorskiej, współpracowników, stażystów i wolontariuszy)
3. Standardy Ochrony Małoletnich określają:
a) zasady bezpiecznej rekrutacji osób działających w Pracowni
b) sposób reagowania w placówce na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
c) zasady bezpiecznych relacji osoba działająca w Pracowni -dziecko,
d) zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych,
e) zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.
4. Standardy zostały opublikowane na stronie internetowej Żywej Pracowni i są promowane wśród wszystkich osób działających w Pracowni, rodziców i dzieci, a poszczególne grupy są z nią zapoznawane poprzez działania edukacyjno-informacyjne.
5. Żywa Pracownia spółka z o.o. stosuje:
a) zasady rekrutacji osób działających w Pracowni mających bezpośredni kontakt z dziećmi podczas wykonywania swoich obowiązków, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz informacji z Krajowego Rejestru Karnego o każdym kandydacie do pracy,
b) zasady bezpiecznych relacji osób działających w Pracowni z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie Pracowni są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
c) zasady zapewniania osobom działającym podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
– rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci,
– procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia.
6. Żywa Pracownia wypracowała procedury, które określają jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony osób działających w Pracowni, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
7. Pracownia dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
8. Żywa Pracownia co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Standardów, konsultując się z zespołem osób działających oraz je aktualizuje.
I.2. Objaśnienie terminów
§ 2
1. Przez Standardy należy rozumieć niniejszy dokument pt. “Standardy Ochrony Małoletnich w Żywej Pracowni”.
2. Ilekroć w Standardach mowa o Pracowni, należy przez to rozumieć Żywą Pracownię sp. z o. o. – podmiot ekonomii społecznej zajmujący się na co dzień edukacją kulturalną i włączaniem społecznym.
3. Przez Zarząd Pracowni należy rozumieć organ zarządzający Żywą Pracownią spółką z o.o. zgodnie z jej przepisami prawa.
4. Osobą działającą w Pracowni jest osoba:
a. pełniąca funkcję członkini/członka/pełnomocnika Zarządu Pracowni;
b. zatrudniona przez Pracownię zgodnie z właściwymi przepisami albo współpracująca z nią na zasadzie B2B;
c. współpracująca z Pracownią w ramach wolontariatu, stażu lub praktyk studenckich.
5. Osoba odpowiedzialna za Standardy to wyznaczona przez Zarząd spółki osoba na stałe działająca w Pracowni, sprawująca nadzór nad realizacją Standardów w Pracowni.
6. Przez osobę znajdującą się w procesie rekrutacji należy rozumieć osobę, która stara się o zatrudnienie w Pracowni zgodnie z właściwymi przepisami lub o podjęcie współpracy z Pracownią na zasadzie B2B, w ramach wolontariatu, stażu lub praktyk studenckich.
7. Przez organizację partnerską należy rozumieć organizację współpracującą z Pracownią w realizacji działań z dziećmi w dowolnej formie, w tym w szczególności organizację zlecającą Pracowni realizację działań z dziećmi lub realizującą działania z dziećmi na zlecenie Pracowni.
§ 3
1. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
2. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl Standardów opiekunem dziecka jest również rodzic zastępczy.
3. Zgoda opiekuna dziecka oznacza pisemną lub ustną zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka co do wyrażenia zgody należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
4. Czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci to takie warunki, sytuacje lub sposoby funkcjonowania rodziny albo organizacji, w której przebywa dziecko, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia przemocy, zaniedbania lub wykorzystania seksualnego dziecka.
Czynniki ryzyka mogą dotyczyć dziecka, opiekunów dziecka, dalszej rodziny, osób pracujących z dzieckiem, środowiska społecznego lub kulturowego. Nie oznaczają one jednak, że krzywdzenie dziecka na pewno się wydarzy, lecz wskazują na potrzebę zwrócenia uwagi i podjęcia działań zapobiegawczych lub interwencyjnych.
5. Przez zagrożenie bezpieczeństwa dziecka lub krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie przestępstwa lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym osobę działającą w Pracowni, opiekuna dziecka, osobę trzecią lub przez inne dziecko, a także stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie bądź też zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
6. Przez podejrzenie krzywdzenia dziecka należy rozumieć rozpoznanie okoliczności mogących świadczyć o krzywdzeniu dziecka lub uzyskanie informacji o krzywdzeniu dziecka bezpośrednio od dziecka lub innej osoby.
7. Przez dziecko pokrzywdzone należy rozumieć zarówno dziecko, wobec którego stwierdzono krzywdzenie, jak i dziecko, co do którego istnieje podejrzenie, że zostało skrzywdzone.
8. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
9. Rejestry oznaczają rejestry wymienione w Rozdziale 3. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
10. Przez właściwy sąd rodzinny należy rozumieć najbliższy dla miejsca zamieszkania dziecka sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich.
11. Przez właściwą jednostkę policji lub prokuratury należy rozumieć komisariat policji lub prokuraturę rejonową właściwe dla miejsca zaistnienia przestępstwa lub czynu karalnego.
12. Przez właściwy ośrodek pomocy społecznej należy rozumieć ośrodek położony w gminie/dzielnicy, w której zamieszkuje dziecko pokrzywdzone. 13. Przez technologie informacyjno-komunikacyjne należy rozumieć technologie zbierające, przechowujące, przetwarzające, przesyłające i prezentujące informacje w formie elektronicznej.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
II.1. Odpowiedzialność społeczna Pracowni
§ 4
1. W ramach rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci Pracownia działa na rzecz:
a. zmniejszenia lub eliminowania czynników ryzyka krzywdzenia dzieci na poziomie kulturowym poprzez promowanie praw dziecka, przeciwdziałanie przemocy, dyskryminacji i nierówności;
b. zwiększenia zasobów i możliwości rozwojowych środowiska społecznego poprzez organizowanie i wspieranie akcji społecznych, kampanii informacyjnych oraz inicjatyw obywatelskich związanych z przeciwdziałaniem krzywdzeniu dzieci.
2. W ramach rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci Pracownia podejmuje współpracę z innymi osobami i instytucjami zaangażowanymi w ochronę dzieci, takimi jak: policja, prokuratura, sąd, ośrodek pomocy społecznej, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, organizacje pozarządowe, osoby świadczące profesjonalne wsparcie medyczne, psychologiczne, pedagogiczne, socjalne lub terapeutyczne.
§ 5
1. Od osób działających w Pracowni oczekuje się postawy przeciwstawiającej się wszelkim formom wykluczania, dyskryminacji i przemocy. Publiczne pochwalanie lub relatywizowanie zjawisk przemocowych przez osobę działającą w Pracowni, a także obwinianie ofiary przemocy za jej doświadczanie, stoi w sprzeczności z wartościami Pracowni i może stanowić podstawę do rozwiązania współpracy z tą osobą lub pociągnięcia tej osoby do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Dotyczy to w szczególności wypowiedzi w mediach, w tym mediach społecznościowych.
2. W przypadku, gdy wypowiedzi opisane w § 5 pkt. 1 są artykułowane przez kierownictwo organizacji partnerskiej lub osobę oddelegowaną przez organizację partnerską do pracy z dziećmi w ramach działań Pracowni, Zarząd Pracowni podejmuje interwencję wobec kierownictwa tej organizacji. W przypadku braku porozumienia co do rozpoznania takiego zachowania jako czynnika ryzyka krzywdzenia dzieci i gotowości organizacji partnerskiej do podjęcia działań zaradczych, Zarząd Pracowni powinien rozważyć rozwiązanie współpracy z organizacją partnerską.
3. W przypadku publicznych wypowiedzi osób działających w Pracowni, mających charakter nawoływania do popełnienia przestępstwa, w szczególności przestępstwa związanego z krzywdzeniem dziecka, Zarząd Pracowni zobowiązany jest sporządzić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazać je do właściwej jednostki policji lub prokuratury.
II.2. Zasady bezpiecznych relacji między osobami działającymi w Pracowni a dzieckiem
§ 6
1.Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez osoby działające w Żywej Pracowni jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Osoby działające w pracowni traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Zasady bezpiecznych relacji między osobami działającymi w Pracowni, a dzieckiem obowiązują wszystkie osoby działające w Pracowni. Osoby działające w Pracowni mają obowiązek zapoznać się z zasadami bezpiecznych relacji z dzieckiem przed przystąpieniem do realizacji zadań z udziałem dzieci.
2. Zasady kontaktu osób działających w Pracowni z dziećmi opierają się na poszanowaniu godności dziecka, jego podmiotowości i praw, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do prywatności oraz ochrony przed krzywdzeniem.
3. Ponadto, wszystkie osoby działające w Pracowni:
a. równo traktują wszystkie dzieci bez względu na ich pochodzenie, płeć, tożsamość kulturową, tożsamość psychoseksualną, orientację psychoseksualną, wygląd, stopień sprawności, status socjoekonomiczny, przekonania, wiarę lub brak wyznania;
b. wysłuchują dziecko z uwagą i traktują jego wypowiedzi i przedstawioną wersję zdarzeń z należytą powagą;
c. zwracają się do dziecka preferowanym przez nie imieniem lub pseudonimem (o ile nie ma on formy obraźliwej) i zaimkiem;
d. komunikują się bez oceniania osób i używania wobec nich etykiet;
e. tworzą w Pracowni kulturę otwartości i wzajemnej odpowiedzialności sprzyjającej zgłaszaniu i omawianiu wszelkich zagadnień i problemów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony dzieci.
4. Osoby działające w Pracowni zobowiązane są do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
§ 7
1. Osoby działające w Pracowni dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas organizowanych wydarzeń, monitorując sytuację i dobrostan dzieci, zarówno fizyczny, psychiczny, jak i społeczny.
2. Osoby działające w Pracowni uwzględniają w pracy z dziećmi ich możliwości rozwojowe oraz wynikające ze stopnia sprawności i neuroróżnorodności.
3. Udział dzieci we wszelkich działaniach Pracowni jest dobrowolny.
§ 8
1. Wszystkie działania podejmowane przez osoby działające w Pracowni wobec dzieci powinny być bezinteresowne, otwarte i przejrzyste dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania.
2. Niedopuszczalne są następujące zachowania osób działających w Pracowni wobec dzieci:
a. wszelkie zachowania, które zawstydzają, upokarzają, deprecjonują lub poniżają dzieci albo mają znamiona innych form przemocy psychicznej, fizycznej lub wykorzystywania seksualnego;
b. niestosowny kontakt fizyczny z dzieckiem, naruszający godność dziecka; formy dopuszczalnego kontaktu fizycznego osoby działającej w Pracowni z dzieckiem określa § 10;
c. podawanie dziecku alkoholu, leków, wszelkich środków psychoaktywnych;
d. akceptowanie bądź uczestniczenie w nielegalnych czynnościach, w które angażowane jest dziecko;
e. nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym z dziećmi;
f. zachowywanie się w sposób seksualnie prowokacyjny;
g. goszczenie dziecka we własnym domu;
h. utrzymywanie kontaktów prywatnych z dzieckiem, poza czasem pracy i prowadzonymi przez Pracownię działaniami (za wyjątkiem sytuacji, w których osoba działająca w Pracowni ma relacje towarzyskie lub rodzinne z opiekunem dziecka);
i. towarzyszenie dziecku w podróży pod nieobecność opiekuna dziecka;
§ 9
1. Relacje osób działających w Pracowni i dzieci cechuje poufność. W związku z tym osoby działające w Pracowni nie przekazują innym osobom informacji na temat zachowań, wypowiedzi, pytań i wątpliwości dziecka. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku:
a. pozyskania informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa lub krzywdzenia dziecka,
b. potrzeby wniesienia przypadku dziecka lub tematu relacji z dzieckiem podczas pracy nad jakością i etyką działań osoby działającej w Pracowni w formie superwizji, terapii, coachingu, przy jednoczesnej anonimizacji dziecka.
2. Jeśli opiekun dziecka lub samo dziecko jest osobą bliską wobec osoby działającej w Pracowni, utrzymywanie z nimi relacji towarzyskich lub rodzinnych wymaga ze strony osoby działającej w Pracowni zachowania szczególnej staranności w kwestii poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci i ich opiekunów.
3. Osoby działające w Pracowni obowiązuje zakaz ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej dziecka.
4. Osoby działające w Pracowni obowiązuje zakaz utrwalania wizerunku dziecka (np. filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli Zarząd Pracowni nie został o tym poinformowany, nie wyraził na to zgody i nie uzyskał zgody opiekunów dzieci.
§ 10
1. Dopuszczalny kontakt fizyczny osoby działającej w Pracowni z dzieckiem powinien:
a. być oparty na zgodzie dziecka, przy czym zgoda dziecka oznacza świadomą, opartą na pełnej informacji, nieprzymuszoną, jasno wyrażoną zgodę, którą dziecko może wycofać w każdej chwili;
b. być uzasadniony, tj. stanowić element wykonania zadania o charakterze kontaktowym, być w naturalny sposób związany z zabawą albo być odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, przy uwzględnieniu kontekstu sytuacyjnego oraz wieku, etapu rozwojowego i płci dziecka.
2. Wyjątkiem od zasady zgody dziecka jest kontakt fizyczny bezpośrednio związany z koniecznością zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, ochrony mienia lub potrzebą uspokojenia dziecka (tzw. ochronne zastosowanie siły). Osoba działająca w Pracowni może wykorzystać ochronne zastosowanie siły w uzasadnionych przypadkach, jeżeli:
a. zachowanie dziecka nosi znamiona wybuchu agresji, podczas którego zagraża zdrowiu lub życiu własnemu, innych lub podejmuje próby niszczenia mienia, a przy tym nie reaguje na polecenia werbalne osoby działającej w Pracowni.;
b. dziecko wymaga podjęcia działań z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej;
c. u dziecka występują objawy paniki spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (pożar, niebezpieczne zachowania osób trzecich, intensywne zjawiska atmosferyczne), a przy tym nie reaguje na polecenia werbalne osoby działającej w Pracowni.
3. W przypadkach opisanych w §10 pkt. 2 osoba działająca w Pracowni przytrzymuje dziecko w bezpieczny sposób i w miarę możliwości wzywa do pomocy innego dorosłego.
4. Niedopuszczalne są wszelkie inne siłowe formy komunikacji z dziećmi dyscyplinowania ich, w szczególności mające na celu upokorzenie, oparte na wykorzystaniu przewagi:
a. fizycznej (przekraczanie granicy osobistej lub intymnej, naruszenie nietykalności cielesnej, stosowanie kar fizycznych, prace fizyczne nieadekwatne do możliwości, dopuszczanie się zachowań o charakterze seksualnym, nieuzasadnione przytrzymywanie);
b. psychicznej (dominacja poprzez krzyk, groźby, naruszenie poczucia własnej wartości, lekceważenie potrzeb psychicznych, m.in. bezpieczeństwa, przynależności, symulacje wzbudzające strach i obawy o życie własne i rodziny).
§ 11
1. Kontakt osób pracujących w Pracowni z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w kontekście realizowanych działań na rzecz Pracowni i dla celów organizacyjnych, edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych.
2. Osoby działające w Pracowni kontaktują się z dziećmi za pomocą służbowych kanałów komunikacji, tj. adresu e-mail w domenie Pracowni lub komunikatora społecznościowego przypisanego do Pracowni.
3. Osoby działające w Pracowni nie kontaktują się z dziećmi prywatnymi kanałami komunikacji. W szczególności osoby działające w Pracowni nie prowadzą z dziećmi prywatnych rozmów z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Osoby działające w Pracowni mogą prowadzić z dziećmi komunikację grupową w mediach społecznościowych na tematy związane z działalnością Pracowni, o ile we wspólnej rozmowie uczestniczy co najmniej jedna inna osoba działająca w Pracowni.
4. Osoby działające w Pracowni powinny zadbać o dokumentowanie kontaktów on-line z dzieckiem lub prowadzenie ich w sposób umożliwiający wykonanie kopii lub wydruku korespondencji.
5. W przypadku rozpoczęcia prywatnej rozmowy z wykorzystaniem mediów społecznościowych przez samo dziecko osoba działająca w Pracowni nie kontynuuje rozmowy i poleca dziecku zgłoszenie się do niej w miejscu wykonywania obowiązków służbowych lub z wykorzystaniem służbowych kanałów komunikacji zdalnej. Zasada ta nie dotyczy sytuacji (nawet potencjalnego) zagrożenia życia i zdrowia dziecka. W takim przypadku osoba działająca w Pracowni może kontynuować rozmowę, lecz zobowiązana jest jednocześnie podjąć działania interwencyjne oraz powiadomić osobę przełożoną lub Zarząd Pracowni o kontakcie z dzieckiem i przyczynach tego kontaktu. Powiadomienie powinno być w miarę możliwości dokonane pisemnie lub mailowo.
II.3 Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi
§ 12
1. Osoby działające w Pracowni podczas wykonywania zadań, w których biorą udział dzieci, dbają o bezpieczne relacje w grupie rówieśniczej, w szczególności o:
a. bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne dzieci;
b. możliwość prowadzenia dialogu;
c. dobrowolność udziału i poszanowanie dla autonomii dziecka.
2. Osoby działające w Pracowni dbają, aby komunikacja z dziećmi i między dziećmi oparta była na zasadach wzajemnego szacunku, kulturalnego zachowania, konstruktywnego wyrażania myśli i emocji. Osoby działające w Pracowni wspierają komunikację modelując ją własnym przykładem, a w razie potrzeby udzielając informacji zwrotnej na temat niepożądanych zachowań i podejmując działania edukacyjno-wychowawcze na temat możliwości lepszego komunikowania się.
§ 13
1. Podczas wydarzeń organizowanych przez Pracownię niedozwolone są wszelkie akty przemocy między dziećmi, zarówno fizycznej (np. bicie, szarpanie, popychanie), psychicznej (np. przezywanie, umniejszanie, obrażanie), jak i społecznej (np. izolowanie, psucie reputacji, obmawianie).
2. Osoby działające w Pracowni zachęcają dzieci do głośnego wyrażania niezgody na zachowanie nieakceptowane przez nie i przekraczanie ich granic.
II.4 Reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 14
1. Osoby działające w Pracowni posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka krzywdzenia dziecka osoby działające w Pracowni monitorują sytuację i dobrostan dziecka, a także udzielają mu wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i edukacyjnego.
3. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka krzywdzenia dziecka w rodzinie osoby działające w Pracowni, które pozostają z dzieckiem i jego rodziną w bezpośrednim kontakcie podejmują rozmowę z opiekunami dziecka, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
4. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka krzywdzenia dziecka w organizacji partnerskiej osoby działające w Pracowni, które pozostają z organizacją partnerską w bezpośrednim kontakcie podejmują rozmowę z kadrą kierowniczą tej organizacji, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ją do szukania dla siebie pomocy.
5. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka w Pracowni osoby działające w Pracowni przekazują tę informację osobie odpowiedzialnej za Standardy.
Rozdział III
Wdrażanie nowych osób działających w Pracowni
III.1 Zasady rekrutowania osób działających w Pracowni
§ 15
1. Wolontariuszem/wolontariuszką Pracowni może być wyłącznie osoba w wieku powyżej 13 roku życia.
2. Umowę z wolontariuszem/wolontariuszką-dzieckiem zawiera się za uprzednią zgodą opiekuna dziecka.
§ 16
1. Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana jest przez osoby działające w Pracowni wskazane przez Zarząd Pracowni do wykonania tego zadania.
2. Ocena kompetencji osoby znajdującej się w procesie rekrutacji odbywa się na podstawie jej CV, przedstawionej dokumentacji oraz rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 17
1. Pracownia wykonuje wobec osoby znajdującej się w procesie rekrutacji, przed nawiązaniem z nią stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do realizacji działań z dziećmi, obowiązki określone w Rozdziale 3. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Za realizację obowiązku odpowiada Zarząd Pracowni który może upoważnić do tego inną osobę działającą w Pracowni.
2. Każda osoba znajdująca się w procesie rekrutacji podaje dane osobowe, które następnie służą Pracowni do wykonania obowiązku określonego w § 17 pkt. 1 niniejszych Standardów, a także przedstawia inne dokumenty i oświadczenia określone w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym – w tym informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego, w art. 189a i art. 207 oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciedziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione w przepisach prawa obcego. Informacja z Krajowego Rejestru Karnego zachowuje ważność przez 6 miesięcy od jej wydania.
3. Osoba, która nie udostępni wymaganych danych osobowych, nie przedstawi wymaganych dokumentów, co do której niemożliwe jest zweryfikowanie w rejestrach albo która figuruje w jednym z rejestrów wskazanych w Rozdziale 3. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, nie może zostać zatrudniona w Pracowni lub podjąć z Pracownią współpracy w innej formie.
4. W celu monitorowania bezpieczeństwa dzieci w Pracowni, poza wykonaniem obowiązku określonego § 17 pkt. 1 niniejszych Standardów Pracownia dokonuje każdego roku sprawdzenia osoby działającej w Pracowni w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
5. Wydruki z rejestrów przechowywane są w aktach osobowych osoby zatrudnionej w Pracowni w oparciu o umowę o pracę lub w analogicznej dokumentacji dotyczącej osoby współpracującej z Pracownią w oparciu o inne umowy.
6. Osoba, o której mowa w § 17 pkt. 1 posiadająca obywatelstwo innego kraju niż Rzeczpospolita Polska lub zamieszkująca poza granicami w przeciągu ostatnich 20 lat, w związku z art. 21 ust 3 – 8 ustawy z dnia z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich ( t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304, 1606.), składa oświadczenia będące załącznikiem do niniejszych Standardów oraz przedstawia Pracowni informacje z rejestrów karnych tych państw pozyskiwane do celów działalności zawodowej lub wolontariackie związanej z kontaktami z dziećmi.
7. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec osoby działającej w Pracowni postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwa z użyciem przemocy popełnionego przeciwko dziecku należy niezwłocznie odsunąć tę osobę od wszelkich form kontaktu z dziećmi i przenieść ją na stanowisko pracy, na którym kontakt ten nie występuje albo rozważyć rozwiązanie współpracy lub stosunku pracy z tą osobą.
8. W celu realizacji obowiązku określonego § 17 , kandydat do pracy lub innej działalności obowiązany jest podać dane osobowe umożliwiające uzyskanie informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym lub Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze, tj.:
a. numer PESEL,
b. pierwsze imię;
c. nazwisko;
d. nazwisko rodowe;
e. imię ojca;
f. imię matki;
g. data urodzenia.
III.2 Przygotowanie osób działających w Żywej Pracowni do stosowania Standardów
§ 18
1. Zarząd Pracowni w drodze uchwały wyznacza osobę odpowiedzialną za Standardy.
2. Osoba odpowiedzialna za Standardy posiada zweryfikowane przez Zarząd Pracowni wiedzę i kompetencje w zakresie rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci, podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka oraz edukacji dzieci i dorosłych w tym zakresie.
3. Osoba odpowiedzialna za Standardy odpowiada za przygotowanie osób działających w Pracowni do stosowania Standardów.
§ 19
1. Każda osoba działająca w Pracowni przed rozpoczęciem współpracy lub zatrudnienia w Pracowni zostaje powiadomiona przez osobę odpowiedzialną za Standardy o treści Standardów oraz swoich obowiązkach z nich wynikających. Następuje to poprzez instruktaż danej osoby, a następnie przesłanie jej drogą elektroniczną Standardów wraz z adresem e-mail do osoby odpowiedzialnej za Standardy w celu zadania ewentualnych pytań w późniejszym czasie.
2. Instruktaż wspomniany w § 19 pkt. 1 obejmuje:
a. informację na temat wartości, jakimi kieruje się Pracownia w kontekście ochrony dzieci przed krzywdzeniem;
b. zasady bezpiecznego kontaktu osób działających w Pracowni z dzieckiem oraz między dziećmi;
c. zachowania niedozwolone wobec dziecka ze strony osoby działającej w Pracowni oraz zachowania niedozwolone między dziećmi;
d. uwrażliwienie na symptomy mogące świadczyć o krzywdzeniu dziecka;
e. zasady reagowania na podejrzenie krzywdzenia dziecka.
3. Osoba działająca w Pracowni potwierdza zapoznanie się ze Standardami i zobowiązuje do ich przestrzegania, w ramach pisemnej umowy zawartej z Pracownią lub w innej formie pisemnej (w tym drogą elektroniczną).
Rozdział IV
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
IV.1 Ogólne zasady prowadzenia interwencji
§ 20
1. Wszystkie osoby działające w Pracowni zobowiązane są do zgłaszania podejrzenia krzywdzenia dziecka, zarówno ze strony innych osób działających w Pracowni, jak i opiekunów dziecka, osób trzecich czy innych dzieci.
2. W przypadku podjęcia przez osobę działającą w Pracowni podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma ona obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej osobie odpowiedzialnej za Standardy. Notatka powinna mieć formę pisemną i być wysłana pocztą zwykłą lub elektroniczną. Osoba odpowiedzialna za Standardy rejestruje zgłoszenie i niezwłocznie powiadamia o nim Zarząd Pracowni, który podejmuje interwencję.
3. Interwencja prowadzona jest przez Zarząd Pracowni, przynajmniej dwuosobowo.
§ 21
1. Zarząd Pracowni stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka pokrzywdzonego, w celu udzielenia mu odpowiedniego wsparcia. W związku z tym w toku interwencji Zarząd Pracowni przeprowadza rozmowy z osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i jego konsekwencjach dla dziecka, w szczególności ze świadkami/świadkami zdarzenia oraz opiekunami dziecka.
2. W trosce o minimalizowanie ryzyka wtórnej traumatyzacji dziecka, każdorazowo, w toku interwencji, Zarząd Pracowni rozważa potrzebę i konieczność podjęcia rozmowy z pokrzywdzonym dzieckiem. Czynnikami jakie Zarząd Pracowni powinien uwzględnić przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie są: prawo dziecka do wyrażenia opinii we własnej sprawie, ciężar krzywdy wobec dziecka, jego stan psychiczny i aktualne zasoby wobec udziału w takiej rozmowie oraz możliwość uzyskania informacji z innych źródeł.
3. Rozmowa z pokrzywdzonym dzieckiem przeprowadzana jest w sposób minimalizujący ryzyko wtórnej traumatyzacji. Do udziału w interwencji Zarząd Pracowni może zaprosić specjalistki/specjalistów, w szczególności psycholożkę/psychologa, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.
4. Zarząd Pracowni ustala plan wsparcia dziecka pokrzywdzonego, określający sposoby zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa (w tym sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia) oraz sposoby minimalizowania konsekwencji fizycznych i psychologicznych doświadczenia krzywdzenia.
§ 22
1. W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 (centrum powiadamiania ratunkowego), 997 (policja), 999 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje osoba działająca w Pracowni, która jako pierwsza powzięła informację o zagrożeniu.
2.. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że wobec dziecka popełniono przestępstwo, a osobą podejrzewaną o popełnienie przestępstwa jest osoba powyżej 17 roku życia, Zarząd Pracowni sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego i przekazuje je do właściwej jednostki policji lub prokuratury. Wzór zawiadomienia znajduje się w załączniku nr 4 do niniejszych Standardów.
3. Wszystkie osoby działające w Pracowni i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
§ 23
1. Z przebiegu każdej interwencji i poczynionych w jej toku ustaleń sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
2. Karty interwencji przechowywane są w miejscu wyznaczonym przez Zarząd Pracowni, w sposób zapewniający zachowanie poufności i ochronę danych osobowych.
3. Osoba odpowiedzialna za Standardy prowadzi rejestr zgłoszeń podejrzenia krzywdzenia dziecka. Wzór rejestru stanowi załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
IV.2 Krzywdzenie przez osobę działającą w Pracowni
§ 24
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę działającą w Pracowni, osoba ta zostaje niezwłocznie odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
2. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony osoby członkowskiej Zarządu Pracowni, wówczas interwencja prowadzona jest z wyłączeniem tej osoby, przez dwie inne osoby członkowskie Zarządu Pracowni lub przynajmniej jedną osobę członkowską Zarządu Pracowni lub Pełnomocnika Zarządu i zaufaną osobę trzecią, przy zachowaniu obowiązku zachowania poufności i ochrony danych osobowych przez tę osobę.
§ 25
1. Zarząd Pracowni organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie lub możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb (np. objęcie dziecka wsparciem psychologicznym).
2. Zarząd Pracowni bada wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchuje osobę podejrzewaną o krzywdzenie oraz świadków/świadkowie zdarzenia.
3. O wnioskach z przeprowadzonej interwencji i podjętych środkach zaradczych Zarząd Pracowni informuje opiekunów dziecka na piśmie.
§ 26
1. W przypadku gdy osoba działająca w Pracowni dopuściła się wobec dziecka przestępstwa, Zarząd Pracowni rozwiązuje współpracę z tą osobą lub rozwiązuje stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym.
2. W przypadku gdy osoba działająca w Pracowni dopuściła się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, ale naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka albo gdy krzywdzenie miało formę długotrwałą lub powtarzającą się wobec różnych dzieci, Zarząd Pracowni powinien rozważyć rozwiązanie współpracy z osobą, która dopuściła się krzywdzenia lub pociągnięcie tej osoby do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
3. W pozostałych przypadkach Zarząd Pracowni powinien rozważyć odpowiedni sposób zareagowania na incydent krzywdzenia dziecka, uwzględniając w pierwszym rzędzie konsekwencje zdarzenia dla stanu psychicznego dziecka i poczucie bezpieczeństwa w społeczności Pracowni, a także gotowość osoby, która dopuściła się krzywdzenia do podjęcia autentycznej refleksji i zmiany swojego zachowania.
IV.3. Krzywdzenie przez osoby trzecie
§ 27
1. W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia dziecka przez osoby trzecie, Zarząd Pracowni, organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie lub możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb (np. złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, poinformowanie szkoły, objęcie dziecka wsparciem psychologicznym).
2. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani
pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które
doświadczyło krzywdzenia Zarząd Pracowni powinien rozważyć sporządzenie wniosku
o wgląd w sytuację rodzinną dziecka, i skierować wniosek do właściwego sądu
rodzinnego. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.
§ 28
1. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia dotyczy dziecka będącego pod stałą opieką organizacji partnerskiej lub organizacja partnerska jest administratorem danych osobowych dziecka, Zarząd Pracowni kieruje zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia dziecka do kierownictwa tej organizacji.
2. W przypadku, gdy osoba trzecia, która dopuściła się krzywdzenia jest zatrudniona lub współpracuje z organizacją partnerską, wówczas Zarząd Pracowni przekazuje kierownictwu organizacji partnerskiej zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia dziecka. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 6 do niniejszych Standardów.
3. W przypadku, gdy z rozmowy z kierownictwem organizacji partnerskiej wynika, że nie jest ono zainteresowane pomocą dziecku, ignoruje zdarzenie lub w inny sposób nie wspiera dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, Zarząd Pracowni powinien rozważyć rozwiązanie współpracy z tą organizacją, a ponadto rozważyć możliwość zgłoszenia sprawy do organu prowadzącego lub nadzorującego pracę organizacji partnerskiej.
VI.4 Krzywdzenie przez opiekunów dziecka
§ 29
1. W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenia krzywdzenia dziecka przez jego opiekuna Zarząd Pracowni organizuje spotkanie z niekrzywdzącym opiekunem dziecka, któremu przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie lub możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb (np. zgłoszenie się do ośrodka interwencji kryzysowej, poinformowanie szkoły, objęcie dziecka lub rodziny wsparciem psychologicznym)
4. W przypadku, gdy z rozmowy z nie krzywdzącym opiekunem dziecka wynika, że nie jest on zainteresowany pomocą dziecku, ignoruje zdarzenie lub w inny sposób nie wspiera pokrzywdzonego dziecka Zarząd Pracowni:
a. powiadamia właściwy ośrodek pomocy społecznej o konieczności wszczęcia procedury Niebieskie Karty.
b. sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka, a następnie kieruje wniosek do właściwego sądu rodzinnego. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.
3. Jeśli z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), Zarząd Pracowni zawiadamia właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia pomocy socjalnej rodzinie.
4. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia dotyczy dziecka będącego pod stałą opieką organizacji partnerskiej lub organizacja partnerska jest administratorem danych osobowych dziecka, Zarząd Pracowni kieruje do kierownictwa organizacji partnerskiej zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia dziecka. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 6 do niniejszych Standardów.
IV.5 Krzywdzenie rówieśnicze
§ 30
1. Jeżeli dziecko biorące udział w działaniach Pracowni zachowuje się w sposób agresywny, przemocowy, krzywdzący wobec innych dzieci i nie reaguje na podejmowane wobec niego interwencje osób działających w Pracowni albo jeśli dziecko poprzez swoje zachowanie zagraża bezpieczeństwu innych osób, może ono zostać wyłączone z udziału w działaniach Pracowni w trybie natychmiastowym. Decyzję w tej sprawie podejmuje osoba działająca w Pracowni, będąca na miejscu zdarzenia, w miarę możliwości konsultując to uprzednio z Zarządem Pracowni.
2. Jeżeli działania odbywają się na terenie Pracowni, opiekun dziecka wyłączonego z udziału w działaniach zostają powiadomieni o tym fakcie oraz o konieczności natychmiastowego odebrania dziecka. Do czasu odebrania dziecka przez opiekuna osoby działające w Pracowni zapewniają dziecku opiekę.
3. Jeżeli działania odbywają się na terenie organizacji partnerskiej, opiekę nad dzieckiem wyłączonym z udziału w działaniach przejmuje organizacja partnerska.
§ 31
1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko biorące udział w działaniach Pracowni należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunem, a także oddzielnie z dzieckiem pokrzywdzonym i jego opiekunem.
2. Dla dziecka podejrzewanego o krzywdzenie oraz dziecka pokrzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
3. Wspólnie z opiekunami dziecka podejrzewanego o krzywdzenie zostaje opracowany plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań dziecka. W trakcie rozmowy należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez swoich opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci.
4. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie dziecka jest inne dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, Zarząd Pracowni składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu karalnego do właściwego sądu rodzinnego. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
§ 32
1. W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie bierze udziału w działaniach Pracowni, Zarząd Pracowni organizuje spotkanie z opiekunami dziecka pokrzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie lub możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb (np. złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub czynu karalnego, poinformowanie szkoły dziecka krzywdzącego, objęcie dziecka wsparciem psychologicznym).
2. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia dotyczy dziecka będącego pod stałą opieką organizacji partnerskiej lub organizacja partnerska jest administratorem danych osobowych dziecka, Zarząd Pracowni kieruje zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia dziecka do kierownictwa tej organizacji. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 6 do niniejszych Standardów.
Rozdział V
V.1. Zasady ochrony danych osobowych
§ 33
1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych we właściwych przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.
2. Osoba działająca w Pracowni ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem. Naruszenie tego obowiązku może prowadzić do rozwiązania współpracy z tą osobą lub rozwiązania stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym.
3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
4. Wolontariusze/wolontariuszki Pracowni nie powinni mieć dostępu do danych osobowych wrażliwych.
5. Nowe osoby działające w Pracowni zostają zapoznane z polityką ochrony danych osobowych obowiązującą w Pracowni oraz zawierają umowę o powierzeniu danych osobowych w zakresie niezbędnym do realizacji powierzonych zadań.
§ 34
1. Osoba działająca w Pracowni może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka, w sposób uniemożliwiający jego identyfikację oraz z zachowaniem szacunku i godności dziecka.
§ 35
1. Osoba działająca w Pracowni nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunie.
2. Osoba działająca w Pracowni w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może skontaktować się z opiekunem dziecka i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. W przypadku wyrażenia zgody, osoba działająca w Pracowni podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe do opiekuna dziecka.
3. Osoba działająca w Pracowni nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi.
4. Osoba działająca w Pracowni nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy osoba działająca w Pracowni jest przeświadczona, że jej wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
5. Osoba działająca w Pracowni w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może się wypowiedzieć w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna – wyłącznie za uprzednim wyrażeniem pisemnej zgody przez opiekuna dziecka.
ROZDZIAŁ VI
VI.1 Zasady ochrony wizerunku dziecka
§ 36
1. Pracownia, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
2. Wytyczne dotyczące zasad utrwalania i publikacji wizerunku dziecka stanowią załącznik nr 7 do niniejszych Standardów.
3. Jeśli osobą fotografującą lub filmującą nie jest osoba działająca w Pracowni (tzw. outsourcing), należy przekazać jej wytyczne dotyczące zasad utrwalania i publikacji wizerunku dziecka. Osoba działająca w Pracowni, przebywająca na miejscu wydarzenia, zapewnia, że osoba fotografująca lub filmująca nie spędza czasu z dziećmi, ani nie ma do nich dostępu bez nadzoru osoby działającej w Pracowni.
4. Wszelkie podejrzenia i problemy dotyczące nieodpowiedniego utrwalania lub publikowania wizerunków dzieci należy zgłaszać i rejestrować w rejestrze interwencji.
§ 37
1. Upublicznienie przez osobę działającą w Pracowni wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2. Pisemna zgoda, o której mowa w § 37 pkt. 1, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
§ 38
1. Osobie działającej w Pracowni nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) biorącego udział w wydarzeniu Pracowni bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, osoba działająca w Pracowni może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić sposób uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka bez uprzedniej wiedzy i zgody tego opiekuna.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
4. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia, w których Pracownia realizuje swoje zadania. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje Zarząd Pracowni.
5. Podejmując decyzję, o której mowa w § 38 pkt 4., należy przygotować wybrane pomieszczenie do realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie dzieci przebywających pod opieką Pracowni bez wiedzy i uprzedniej zgody ich opiekuna, a także samych dzieci.
§ 39
1. Wizerunki dzieci, biorących udział w działaniach Pracowni, nie są przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem grantodawców (dla celów określonych w umowie grantowej i za zgodą opiekuna dziecka) oraz podmiotów przetwarzających materiały fotograficzne, audiowizualne lub graficzne na zlecenie Pracowni, wyłącznie na potrzeby realizacji tego zlecenia.
ROZDZIAŁ VII
VII.1 Zasady dostępu dzieci do internetu
§ 40
1. Pracownia nie udostępnia dzieciom własnego sprzętu komputerowego.
§ 41
1. W Żywej Pracowni dostęp do sieci pracowni jest zabezpieczony hasłem, które znają tylko osoby działające w Pracowni.
ROZDZIAŁ VIII
VIII.1 Współpraca Pracowni z organizacjami partnerskimi
§ 42
1. Pracownia, szanując w najwyższym stopniu prawa dzieci i odpowiedzialność szeregu podmiotów społecznych za ich przestrzeganie będzie dążyła do przestrzegania praw dzieci także przez organizacje współpracujące z Pracownią.
2. W szczególności Pracownia będzie wymagała, aby każda organizacja partnerska spełniała najwyższe standardy ochrony dzieci, w tym posiadała wdrożone standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
3. Pracownia zadba, aby zapis o konieczności posiadania i stosowania standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem znalazł się w każdej umowie partnerskiej z inną organizacją pracującą z dziećmi.
4. W przypadku istotnych różnic w standardach wdrożonych w Pracowni i organizacji partnerskiej stosuje się zapisy bardziej chroniące.
ROZDZIAŁ IX
IX.1 Monitoring stosowania Standardów
§ 43
1. Osoba odpowiedzialna za Standardy jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz zaproponowanie zmian w Standardach.
2. Każda osoba działająca w Pracowni, która powzięła informację o naruszeniu Standardów, ma obowiązek zgłoszenia tego faktu niezwłocznie do Osoby odpowiedzialnej za Standardy.
§ 44
1. Monitoring Standardów prowadzony jest na bieżąco, m.in. w ramach dokonywania podsumowań projektów, spotkań zespołów, ewaluacji zajęć z dziećmi, a takżę za pomocą ankiety monitorującej poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 8 do niniejszych Standardów.
2. W ankiecie monitorującej osoby działające w Pracowni mogą wskazywać na niezidentyfikowane wcześniej czynniki ryzyka, proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Pracowni.
3. Częstotliwość przeprowadzania ankiet określa osoba odpowiedzialna za Standardy, uwzględniając dynamikę pracy w projektach i rotację osób współpracujących lub zatrudnionych w Pracowni..
4. Osoba odpowiedzialna za Standardy dokonuje opracowania wypełnionych ankiet, analizy zgłoszonych naruszeń Standardów i rejestru interwencji, a także pozostałej dostępnej dokumentacji (np. sprawozdań z projektów, ewaluacji zajęć z dziećmi) oraz sporządza na tej podstawie pisemny raport z monitoringu wraz z wnioskami. Raport z monitoringu przekazuje następnie Zarządowi Pracowni.
5. Pierwszy raport powinien być sporządzony po roku od wejścia w życie Standardów. Kolejne raporty sporządzane są nie rzadziej niż raz na dwa lata.
6. Zarząd Pracowni zapoznaje się z raportem, dokonuje oceny skuteczności Standardów, ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Następnie Zarząd Pracowni wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza osobom działającym w Pracowni,, a także do publicznej wiadomości nowe brzmienie Standardów.
ROZDZIAŁ X
X.1 Przepisy końcowe
§ 45
1. Standardy wchodzą w życie z dniem 3.08.2024 r.
2. Standardy, w wersji zupełnej oraz w wersji skróconej (przeznaczonej dla dzieci i zawierającej istotne dla nich informacje), zostają udostępnione na stronie internetowej Pracowni (www.zywapracownia.pl), w sposób łatwo dostępny dla dzieci i opiekunów dzieci.
3. W przypadku dokonania zmian w treści Standardów, aktualna wersja zostaje udostępniona najpóźniej w terminie jej wejścia w życie w sposób opisany w § 45, pkt. 2.
Załączniki do Standardów Ochrony Małoletnich w Żywej Pracowni sp. z o. o.
- Załącznik nr 1 – Karta interwencji
- Załącznik nr 2 – Rejestr zgłoszeń podejrzenia krzywdzenia dziecka
- Załącznik nr 3 – Wzór wniosku o wgląd w sytuację rodzinną dziecka
- Załącznik nr 4 – Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
- Załącznik nr 5 – Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia czynu karalne
- Załącznik nr 6 – Wzór zawiadomienia o podejrzeniu krzywdzenia dziecka
- Załącznik nr 7 – Wzór ankiety monitorującej poziom realizacji Standardów
- Załącznik nr 8 – Wzór oświadczenia rodzica/ opiekuna prawnego o zapoznaniu się z obowiązującymi Standardami ochrony małoletnich.
- Załącznik nr 9 – Wzór oświadczenia osoby działającej w Pracowni o zapoznaniu się z obowiązującymi Standardami ochrony małoletnich
- Załącznik nr 10 – Wzory oświadczeń składanych w związku z art. 21 ust 3 – 8 ustawy z dnia z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym
i ochronie małoletnich ( t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304, 1606.) - Załącznik nr 11 – Oświadczenie do celów weryfikacji osoby działającej w Pracowni
(pracownika, współpracownika, wolontariusza) - Załącznik nr 12 – Wytyczne dotyczące utrwalania i publikacji wizerunku dziecka
- Załącznik nr 13 – Zachowania, które mogą być sygnałem, że dziecko jest krzywdzone