ŻYWA ARCHITKTURA na Poziomie

Co łączy poziomkę, wierzbę, ptaki, pająki, huśtawki, jajka, architektów, rzemieślników, społeczników i ogrodników??? Przyjdź w marcu na Poziomkową Polanę i przekonaj się sam! 🙂

Poziomkowa Polana jest społeczno-ekologiczną inicjatywą, która w ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki zaangażowaniu okolicznych mieszkańców, wolontariuszy oraz wsparciu organizacji pozarządowych, zaowocowała utworzeniem u zbiegu ulic Przedwiośnie i Spiskiej miejskiego ogrodu społecznego. Już dziś można tam pohuśtać się na wiszących na drzewach huśtawkach, stanąć pod wierzbową bramą, cieszyć się wychodzącą właśnie spod ziemi łąką wiosennych kwiatów i podziwiać wykonany jesienią przez młodzież z 28 LO mural opowiadający o problemie wycinania w miastach drzew i zabudowywania terenów zielonych.

Wiosną tego roku, pod opieką architektów krajobrazu i rzemieślników ? wikliniarzy z Kolektywu Żywa Pracownia koordynującego prace w ogrodzie, na Poziomkowej Polanie powstaną z zasadzonych w ziemi i odpowiednio kształtowanych wierzbowych gałęzi elementy zagospodarowania terenu – m.in. wiklinowy pawilon pełniący funkcję plenerowej pracowni, zielone ławki, przestrzeń dla dzieciaków, podwyższone grządki ziołowo-warzywne, kompostownik i ażurowe płotki oddzielające ogród od drogi. Bliskie sąsiedztwo rzeki Wilgi sprawiło, że właśnie wierzba i wykonywane z niej konstrukcje staną się motywem przewodnim kształtującym przestrzeń poziomkowego ogrodu. Powstałe w ten sposób elementy żywej architektury – nurtu sztuki ogrodowej na styku rzemiosła, architektury i dizajnu wykorzystującego niesamowitą zdolność ukorzeniania się wierzby – już w pierwszym sezonie ożyją, wypuszczą liście i gałęzie, tworząc zielone obiekty plenerowe o niezmiernie ciekawej formie i charakterze.

żywa architektura na poziomie_ŻyWa Pracownia

W cały proces powstawania wierzbowych struktur na Poziomkowej Polanie ? projekt formy, pozyskanie surowca, budowę i pielęgnację zaangażowani będą specjaliści i wolontariusze z całego Krakowa, a co najważniejsze użytkownicy ogrodu ? okoliczni mieszkańcy (rodziny z dzieciakami, młodzież z okolicznych szkół, dorośli i seniorzy).Co się będzie działo w marcu na Poziomkowej Polanie?

W dniach 15-17 marca i 22-27 marca, w godz. 11-18, ekipa ŻyWej Pracowni wraz z wolontariuszami w ramach otwartych WARSZTATÓW ŻYWEJ ARCHITEKTURY budować będzie wierzbowy pawilon, sadzić zielone ławki i płoty z wikliny, przez cały ten czas trwać będą w ogrodzie wiosenne prace porządkowe.
Pracy jest na prawdę dużo, więc każde ręce chętne do pomocy mile widziane 🙂

W niedzielę 22 marca w samo południe Poziomkowa Polana oficjalnie dołączy do wspaniałej inicjatywy Stowarzyszenia Ptaki Polskie – opieki nad dzikimi ptakami w miastach – i stanie się OGRODEM na pTAK! W ramach akcji zawieszone zostaną budki dla ptaków. Na najmłodszych gości ogrodu czekać będą ptasie warsztaty twórcze, a Ci starsi zaproszeni zostaną do wspólnego tworzenia poziomkowej przestrzeni dla dzieciaków ? wiklinowego tunelu i sensorycznej ścieżki bosych stóp.

Tydzień później, w Niedzielę Palmową 29 marca, odbędzie wielkanocna akcja POZIOMA z JAJEM, podczas której na Poziomkowej Polanie wykonane zostaną wyplatane z wierzby, derenia, pnączy i tkanin jaja – wielkoskalowe instalacje przestrzenne, pełniąc funkcje ogrodowych altanek, a na drzewach zawieszone zostaną dekoracje inspirowane tradycyjnymi pająkami krystalicznymi. Warsztaty urban- artu prowadzić będą architekci krajobrazu, rzemieślnicy i twórcy związanymi z ŻyWą Pracownią oraz Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła – przedsięwzięciu Fundacji NADwyraz, które ma na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.


Od kwietnia w niedzielne przedpołudnia i poniedziałkowe popołudnia w ogrodzie odbywać się będą cykliczne spotkania w ramach akcji MIEJSKIE OGRODNICTWO OGRODOWE, podczas których urządzany będzie dalej ogród ? sadzone będą rośliny, powstawać będą warzywno-ziołowo-kwiatowe rabaty, zbudowany zostanie kompostownik i ławki. Na Poziomkowej odbywać się będą warsztaty twórcze, wystawy, koncerty i spektakle.

Informacje o wydarzeniach na Poziomkowej Polanie znaleźć można na stronach www.facebook.com/poziomkowapolana i www.zywapracownia.pl

Wszystkich chcących się zaangażować w świetną inicjatywę współtworzenia miejskiego ogrodu społecznego prosimy o kontakt z poziomkową koordynatorką poziomka@zywapracownia.pl

Działania ogrodu WSPIERAJĄ: Stowarzyszenie Obywatel Mama, Szlak Tradycyjnego Rzemiosła, Stowarzyszenie Ptaki Polskie, Manufaktura rowerowa cargo-bikes.pl, Fundacja Aeris Futuro Fundacja NADwyraz, Malinova, Ośrodek działań ekologicznych Źródła, Fundacja Biuro Inicjatyw Obywatelskich, Stowarzyszenie Rozstaje U zbiegu kultur oraz portale Kids in Kraków, CzasDzieci.pl, zielonewydarzenia.pl,