Żywe MIASTO

ŻYWE MIASTO to nowa inicjatywa kolektywu ŻyWa Pracownia – cykl wydarzeń kulturalno-społeczno-ekologicznych – warsztatów, wykładów, wystaw oraz wspólnego wykonywania z mieszkańcami Krakowa i zaproszonymi gośćmi instalacji plenerowych.

OK2Podczas wydarzeń w ramach inicjatywy Żywe MIASTO poruszane będą tematy związane miejskim ogrodnictwem, żywą architekturą, partyzantką ogrodniczą, rewitalizacją miejskich przestrzeni, życiem zwierząt i roślin w mieście, miejskimi uprawami i ogrodami społecznymi, edukacją ekologiczną, land artem i urban artem, zielonym designem oraz twórczym wykorzystaniem surowców wtórnych…

Działania odbywać się będą w siedzibie ŻyWej Pracowni – przy ul. Lwowskiej 30 na terenie dawnej Fabryki Cukrów i Czekolady, w krakowskim ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana przy ul. Przedwiośnie oraz w przestrzeniach miejskich Krakowa.

Za inicjatywą Żywe Miasto stoją projektanci wytwórcy, animatorzy i wolontariusze branż wszelakich – architekci, przyrodnicy, rzemieślnicy, artyści, inżynierzy, pedagodzy i arteterapeuci związani z kolektywem Żywa Pracownia i zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Informacje o wydarzeniach w ramach inicjatywy Żywe Miasto znaleźć będzie można na stronach www.zywapracownia.pl i www.facebook.com/zywapracownia

————————–————————–—————–
W najbliższych czasie w programie…

 22.11 (niedziela),
*godz. 10.00 – plenerowe WARSZTATY ŻYWEJ ARCHITEKTURY w ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana. W planach: pielęgnacja wykonanego wiosną wierzbowego pawilonu pełniącego funkcję plenerowej galerii, jesienne porządki w ogrodzie, wspólne opracowywanie koncepcji dalszego wiklinowego zagospodarowania terenu ogrodu, sadzenie i wyplatanie pierwszego fragmentu żywego, rosnącego płotu z wierzbowych i dereniowych gałęzi – odgradzającego teren ogrodu od działki dewelopera, gdzie niedawno ruszyła budowa osiedla.
*godz. 17.00 – Wierzba – drzewo życia – WYKŁAD O ŻYWEJ ARCHITEKTURZE i zastosowaniu wierzby i wiklinowych konstrukcji w krajobrazie i przestrzeniach miejskich.

*27.11 (piątek), godz. 18.00 – UPCYKLINGOWE KARMNIKI DLA PTAKÓW – warsztaty budowy karmników dla ptaków z surowców wtórnych i naturalnych materiałów, m.in. ze starych mebli, butelek pet, kokosów i drewna, wykład o karmnikowych mieszkańcach. Wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie.

*4.12 (piątek), godz. 18.00 – PAJĄKI W MIASTO – BOŻONARODZENIOWE ETNOINSTALACJE – wspólne wykonywanie pająkowych konstrukcji przestrzennych nawiązujących formą do ludowych pająków krystalicznych – ażurowych graniastosłupów robionych tradycyjnie ze słomy żytniej. Etnoinstalacja przygotowania zostanie ze współczesnych materiałów rurek polipropylenowych o różnej średnicy i długości oraz słomek barmańskich łączonych sznurkami i drutami. Instalacje rozwieszone zostaną w ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana przy ul. Przedwiośnie, w niecodziennym Ogrodzie Zabaw przy ul. Piekarskiej i innych przestrzeniach Krakowa.

————————–————————–—————
Chcesz się zaangażować w projekt, masz pomysł na akcję w ramach inicjatywy ŻYWE MIASTO, chcesz się dowiedzieć czegoś więcej? Napisz: magda@zywapracownia.pl lub zadzwoń: 508237287