Warsztaty świąteczne dla grup

Czym ozdabiano domy na Boże Narodzenie zanim pojawiła się w nich choinka? Co to są pająki, światy i podlaźniczki, i co nasze babcie wieszały na świątecznym drzewku? Tego wszystkiego można dowiedzieć się podczas warsztatów dla grup zorganizowanych pt. BOŻE NARODZENIE NA LUDOWO. Spotkania dla dzieci i dorosłych przybliżające tradycje świąt Bożego Narodzenia prowadzone są przez rzemieślników, artystów i animatorów kultury związanych z ŻyWą Pracownią i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła.

Proponowana tematyka warsztatów:

  • ludowe pająki – konstrukcje przestrzenne wykonywane m.in ze słomek, bibuły, fasoli i wełny wieszane w domach pod sufitem
  • aniołki, gwiazdki, koziołki i łańcuchy ze słomy
  • płaskie i przestrzenne zabawki choinkowe wg wzorników z przełomu XIX i XX w. (m.in. gwiazdy, szyszki, kołyski, saneczki, kasztany, zwierzęta, kule, serduszka, pajacyki…)
  • bożonarodzeniowe światy, gwiazdki i kołyski z opłatka
  • kartki świąteczne dekorowane wycinankami ludowymi z motywami bożonarodzeniowymi z różnych regionów Polski
  • świąteczne wieńce ze słomy / wikliny
  • wyplatane z wikliny i rattanu dekoracje bożonarodzeniowe (gwiazdki, łańcuchy, choinki, aniołki, zabawki choinkowe)
  • ozdoby bożonarodzeniowe z wikliny papierowej
  • ceramiczne ozdoby świąteczne (aniołki, zawieszki choinkowe)…
Boże Narodzenie na ludowo
12pozycja

Na spotkaniach, po wprowadzeniu teoretycznym na temat tradycyjnych dekoracji bożonarodzeniowych, uczestnicy wykonują samodzielnie pod okiem instruktorów jedną lub kilka ozdób świątecznych (w zależności od tematu zajęć, wybranego wzoru, jego stopnia skomplikowania i zaangażowania osoby tworzącej…).

Do dyspozycji warsztatowiczów przygotowane są wzorcowe ozdoby i szablony z elementami poszczególnych dekoracji oraz wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy.

Warsztaty odbywają się w siedzibie ŻyWej Pracowni na ul. Celnej 5 w krakowskim Podgórzu oraz gościnnie w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury i firmach na terenie całej Polski.

Czas trwania spotkania to ok. 1,5 – 2 godzin – w zależności od tematyki warsztatów oraz wieku i liczebności uczestników. Każdy z warsztatów opracowany w wariantach dla różnych grup wiekowych.

Szczegóły współpracy ustalane indywidualnie, kontakt: magda@zywapracownia.pl lub tel. 508237287.

Zapisz

Zapisz

Zapisz