Warsztaty Pająki ludowe

Pająki ludowe to zdecydowanie jedna z najbardziej spektakularnych ozdób dawnych wiejskich izb. Zawieszone u powały lub w świętym kącie, wykonywane w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy miały nie tylko cieszyć oko, ale również przynosić szczęście i zapewnić urodzaj w całym roku. Dziś ta nieco zapomniana przez lata tradycja przeżywa prawdziwy renesans. Okazuje się, że pająki świetnie sobie radzą także w nowoczesnych wnętrzach – a dzięki własnoręcznemu wykonaniu stają się bezcennym skarbem na lata.

Miło nam zatem zaprosić Was na cykl warsztatów z tworzenia pająków ludowych w Żywej Pracowni – a poprowadzi je znana naszym stałym bywalcom Klaudia Jakubowska!✨

Robienie pająków było zajęciem na długie zimowe wieczory. Kobiety spotykały się w jednej chacie, by przy gwarze rozmów i wspólnym śpiewie tworzyć misterne konstrukcje z surowców dostępnych o tej porze roku – słomy, grochu, piór, wydmuszek jaj, później również z kolorowego papieru, włóczki i bibuły 🧶✂️.

Co miesiąc, w sobotnie popołudnia także i my będziemy spotykać się przy jednym stole, by spędzić czas przy twórczej pracy. Dowiemy się więcej o tradycji wykonywania słomianych ozdób i ich odmianach w zależności od regionu, nauczymy się kilku sposobów tworzenia pomponów z bibuły i budowania konstrukcji tak, aby każdy uczestnik zakończył warsztat z gotowym, przystrojonym według własnego pomysłu i upodobania pająkiem.

24 lutego 2024 | 16:00 – 19:00 PAJĄK OBRĘCZOWY

Na pierwszym spotkaniu z cyklu pająkowych warsztatów w Żywej Pracowni stworzymy ozdobę kształtem przypominającą żyrandol, której podstawą będzie metalowa obręcz przystrojona bibułkowymi pomponami oraz sznurami ze słomek i kolorowych kółek z papieru.

23 marca 2024 | 16:00 – 19:00 PAJĄK KRYSTALICZNY

Na drugim spotkaniu nauczymy się tworzyć geometryczne konstrukcje z „kryształów” wykonanych ze słomy w kilku wariantach, które przyozdobimy kolorowymi pomponami z bibuły.

27 kwietnia 2024 | 16:00 – 19:00 PAJĄK TARCZOWY

Trzecie spotkanie poświęcimy pająkom, których podstawą będzie tarcza przeplatana różnokolorowymi włóczkami. Do tego sznury ze słomek, papierowych kółek oraz bibułkowe pompony i oto mamy okazję do stworzenia najbarwniejszego pająka z cyklu 🙂

Cena jednego warsztatu – 140 zł
Bilety na warsztaty do zakupu w sklepie online Żywej Pracowni.
Przed zakupem biletu zapoznaj się z regulaminem warsztatów.

Do zobaczenia przy Celnej 5! 💚

———————

O prowadzącej:
Klaudia Jakubowska – rękodzielniczka od kilku lat działająca w obszarze sztuki ludowej, umiejętności zdobywała na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Zafascynowały ją tradycyjne pająki, zarówno litewskie – misterne, słomkowe konstrukcje poruszające się pod wpływem ruchu powietrza, jak i te rodzime – bogato zdobione i pełne kolorów.