Kraków, tak jak inne duże miasta, poprzez zabudowywanie kolejnych terenów zielonych przyczynia się do zmniejszania atrakcyjności przestrzeni, w której przybywamy i ograniczania i tak już niewielkiej powierzchni biologicznie czynnej miasta. Przykładem takiego podejścia jest teren w samym sercu Starego Podgórza, tuż nad Wilgą, gdzie na 11 arach ocalonych przed zabudową dzięki inicjatywie Akcja Poziomkowa, tworzony jest od ponad trzech lat Ogród społeczny Poziomkowa Polana ? przestrzeń integracji sąsiedzkiej i wydarzeń ekologiczno-kulturalnych.
Reszta obszaru na rogu ul. Spiskiej i Przedwiośnie – prawie 2 ha terenu zielonego – została sprzedana przez miasto developerowi. Ponad rok temu wydarzyło się to na co okoliczni mieszkańcy czekali od samego początku ? zostały wycięte drzewa i krzewy i pojawiły się góry ziemi z głębokich wykopów – przestrzeń zaczęła być przygotowywana pod inwestycję. Jesienią 2015 roku ruszyła tam budowa bloków, a na granicy Poziomkowej Polany i działki inwestora postawiono blaszane ogrodzenie. Ogród społeczny sąsiadujący z urokliwym „dzikim ogrodem” utracił swój klimat – będąc do tej pory miejscem naturalnie przedłużającym nieistniejący już dziki teren zielony, stał się wąskim paskiem między budową a parkującymi wzdłuż ul Przedwiośnie samochodami, które po zlikwidowaniu ?dzikiego parkingu? na terenie dewelopera zaczęły być tam zostawiane.
Kwestią nielegalnego parkowania na wniosek mieszkańców zajęła się już Rada Dzielnicy XIII i Straż Miejska. Sprawą szaroburego ogrodzenia, zabezpieczenia ogrodu od strony ulicy i stworzenia na nowo klimatu przestrzeni przyjaznej funkcjonowaniu dalej w tym miejscu ogrodu społecznego z uprawami miejskimi, piknikami sąsiedzkimi i twórczymi warsztatami zajmą się na przełomie wiosny i lata okoliczni mieszkańcy wraz ze specjalistami, wolontariuszami i wszystkimi chcącymi zaangażować się w tę inicjatywę.
Od maja do września Ogród społeczny Poziomkowa Polana zapraszać będzie małych i dużych mieszkańców Krakowa do udziału w projekcie „Ogrody w pionie tylko na Poziomie!”, w ramach którego wykonane zostaną różnorodne systemy zielonych ścian zasłaniających blaszane ogrodzenie sąsiadującego z ogrodem terenu budowy oraz oddzielające w subtelny sposób Poziomkową Polanę od ul. Przedwiośnie.
Podczas odbywających się na Poziomkowej Polanie otwartych warsztatów majsterkowo-ogrodniczych (niedziele, godz. 15.00), pod okiem opiekujących się ogrodem architektów, rzemieślników, przyrodników i animatorów kultury z kolektywu ŻyWa Pracownia zbudowane zostaną:
– PŁOTY Z WIKLINOWYCH GAŁĄZEK, które po posadzeniu w ziemi ukorzenią się, puszczą liście oraz STELAŻE Z GAŁĘZI I SZNURKÓW, przy których będą sadzone fasolki i szybko rosnące pnącza (15 i 22 maja)
– OGRODY WERTYKALNE Z PALET ? pionowe konstrukcje obsadzonych ziołami i warzywami (12 czerwca)
– ZIELONE ŚCIANY Z RECYKLINGU – panele z płyt osb z mocowanymi do nich doniczkami z puszek, butelek pet obsadzonych kwiatami (3 lipca).
Do udziału w projekcie zaproszeni zostaną również uczniowie podgórskich szkół i przedszkoli, którzy wezmą udział w lekcjach przyrody i wspólnym obsadzaniu zielonych ścian oraz studenci krakowskich uczelni, którzy podczas trzydniowego pleneru wykonają mobilne systemy ogrodów wertykalnych. Po zakończeniu budowy i likwidacji blaszanego ogrodzenia będą one mogły zmienić miejsce i otrzymać nowe funkcje, jako oparcia siedzisk, ściany stref ogrodu lub powierzchnie wystawiennicze.
Zbudowane na Poziomkowej Polanie instalacje staną się przykładem jak w prosty sposób, małym nakładem finansowym, przy wykorzystaniu surowców wtórnych i naturalnych materiałów, wykonać we własnym otoczeniu żywą ścianę ? ogród wertykalny zajmujący niewielką powierzchnię poziomą ? za to w pionie dający nieograniczone możliwości.
Projekt „Ogrody w pionie tylko na Poziomie! – tworzymy zielone ściany w Ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana.” finansowany jest ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa Małopolskiego. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Szczegółowy program wydarzeń na Poziomkowej Polanie na stronach organizatorów www.facebook.com/poziomkowapolana i www.zywapracownia.pl
Więcej informacji udziela koordynatorka projektu Edyta Kołb-Sielecka ? tel. 518965369, e-mail: poziomka@zywapracownia.pl
#fiomałopolskalokalnie #małopolska