Dokładnie trzy lata temu, 1 sierpnia 2020 roku, oficjalnie rozpoczął swoje działanie przy Żywej Pracowni Społeczny Warsztat Rowerowy Wrona i Kompany.
Dzięki wsparciu finansowemu z projektu FIO Małopolska Lokalnie mogliśmy zaprosić do rowerowych działań panów z doświadczeniem bezdomności – mieszkających wtedy na ulicach Krakowa, obecnie mieszkańców “Zupowych Mieszkań” i uczestników programu aktywizacji społecznej i zawodowej, realizowanego przez nas w partnerstwie z Fundacją Zupa.
Wielka radość w nas, że wspólne naprawianie rowerów stało się pretekstem do zmian w ich życiu. Mimo, że o rowerach mało w ostatnim czasie opowiadamy – wiedzcie, że coś się w temacie wciąż dzieje!Drodzy miłośnicy ekologicznej mobilności – ogłaszamy wszem i wobec start projektu: Rowerowo – międzykulturowo realizowanego przez nas w ramach Programu wESpół wspieramy ekonomię społeczną.
Pierwszy etap projektu przeznaczamy na wtajemniczenie czwórki kursantów – osób z różnych względów doświadczających wykluczenia społecznego – w arkana sztuki serwisowania rowerów. Akcję poprowadzi nikt inny jak nasz ekspert Adam Wrona, szef nad szefy w Wrona i Kompany , od lat, ba! – od pokoleń zmieniający stare graty w wymuskane skarby. Pod jego okiem uczestnicy nie tylko nauczą się podstawowych umiejętności naprawiania rowerów, ale także nabiorą pewności siebie w fachu, który wykorzystają już podczas wielkiego finału projektu we wrześniu, oraz później – w życiu. W ich ręce oddamy także narzędzia do samodzielnego serwisowania rowerów, które będą wspierać ich działania.W ramach nauki i szlifowania umiejętności naprawimy minimum 10 starych rowerów, żeby przekazać je naszym sąsiadom – dzieciakom z rodzin uchodźczych z Ukrainy!
Naszymi partnerami w realizacji projektu są Fundacja Zupa oraz inicjatywa społeczna Zupa na Plantach, które niezmiennie wspierają nas w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z doświadczeniem bezdomności oraz Fundacja One World – One Heart, dzięki której nasz projekt zyska wymiar międzykulturowy.
Wspominaliśmy o finale? To drugi etap naszego projektu! We wrześniu włączamy się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności! Przygotujcie się na naukę serwisowania na żywym organizmie własnych rowerów! Nasi rowerowi kursanci wraz z mistrzem Wroną będą do Waszej dyspozycji! Ale to nie wszystko! W planach mamy także warsztaty upcyklingu, gdzie stworzycie gadżety z „odpadów” z warsztatu rowerowego. Na wrześniowe wydarzenia zapraszać będziemy małych i dużych mieszkańców Krakowa, w tym grupy migrantów z różnych krajów i osoby z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy, obecnie mieszkające w Krakowie.Więcej szczegółów już wkrótce!
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu “wESpół wspieramy ekonomię społeczną” finansowanego przez UBS i koordynowanego przez ROPS w Krakowie i MFES