Jedną z tradycyjnych technik plecionkarskich jest TECHNIKA SPIRALNEGO SZYCIA KOSZY. W Polsce wykorzystywano ją w produkcji wyrobów ze słomy i siana przeplatanych wątkami wiklinowymi, łykowymi, korzeniowymi lub drewnianymi, wyrobów z korzenia , a także koszy z miękkich gałązek brzozy. Wytwarzane były w ten sposób m.in. kosze do przechowywania ziarna, pojemniki na bieliznę, misowate opałki do formowania bochenków chleba, maty, słomianki, ule oraz kosze pożarnicze.
Na świecie szyje się kosze z traw, liści palm, rattanu i bambusa? my spróbujemy się zmierzyć z tą techniką przy użyciu różnorodnych materiałów ? zarówno w wersji tradycyjnej jak i współczesnej.
ŻyWa Pracownia zaprasza w styczniu na WARSZTATY PLECIONKARSKIE, podczas poznać będzie można technikę spiralnego SZYCIA KOSZY. Do pracy używane będą surowce naturalne ? słoma, siano, trawa i sznurki lniane i konopne oraz materiały upcyklingowe ? tzw. PLARN (
Do wyboru 4 terminy spotkań:
ŚRODY ? 11 i 25 stycznia, godz. 18.30 ? 21.30
SOBOTY ? 14 i 28 stycznia, godz. 17.30 ? 20.30
Warsztaty prowadzić będzie Magdalena Żyłka ? plecionkarz-koszykarz, instruktor rękodzieła artystycznego, architekt krajobrazu, twórczyni na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła, założycielka kolektywu ŻyWa Pracownia.
Udział w warsztatach jest odpłatny: 60zł / 3h.
Na warsztaty obowiązują zgłoszenia (najpóźniej dzień przed wybranym terminem spotkania): warsztaty@zywapracownia.pl
Ilość miejsc bardzo ograniczona, warunkiem odbycia się warsztatów jest zebranie się minimum trzyosobowej grupy.
Warsztaty odbywają się w siedzibie ŻyWej Pracowni ? przy ul. Celnej 5, w krakowskim Podgórzu.
Więcej o warsztatach plecionkarskich w ŻyWej znajdziecie tutaj?