Motania Czwartkowe. Spotkanie pierwsze: Lalka na szczęście

ŻyWa Pracownia zaprasza 25 kwietnia na pierwsze warsztaty z cyklu Motań Czwartkowych – spotkań wokół wschodnio-słowiańskiej tradycji tworzenia szmacianych lalek (i nie tylko!) bez użycia igły. Motanki obrzędowe, lalki do zabawy, domowe dobre duszki opiekuńcze… jeden czwartek miesiąca poświęcać będziemy jednemu zagadnieniu z bogatego zbioru tych ludowych amuletów (оберег). A jest ich mnóstwo!

Podczas kwietniowych warsztatów poznamy i wykonamy tak zwaną “szczęśliwą laleczkę” z charakterystycznym długim warkoczem, często wyeksponowanym jak ślimacza muszla. Skąd wziął się taki pomysł i w czym ma mieć zastosowanie? Tego dowiecie się podczas 3 godzinnego warsztatu, gdzie każdy będzie miał możliwość wykonania swojej własnej lalki i kto wie – może i spotkania swojego szczęścia?

Wszelkie materiały potrzebne do stworzenia lal będą dostępne na miejscu. Co zatem należy przynieść? Przede wszystkim dobry nastrój i szlachetną intencję! Podczas motania warto też dodać lalce coś od siebie – kawałek szmatki lub ozdobę. Spokojnie – włosy zostawiamy sobie na głowie – na motankowe fryzury są inne sposoby 🙂

Prowadząca:
Norka Katarzyna Niedźwiecka – z zawodu grafik/fotograf, z zamiłowania rękodzielnik samouk. Od 2013 roku zgłębia temat lalkarstwa wszelakiego. Jako Belanorqua tworzy autorskie – jak to nazywa – “szmaciane żyjątka”. Ma słabość do niepokojącej, przykurzonej, nieco „zaświatowej” strony folkloru skąd zainteresowanie tajemniczymi słowiańskimi lalkami bez twarzy, ich historią, legendą i symboliką.

Szczegóły organizacyjne:
– termin: 25 kwietnia 2019, godz. 18.30-21.30
– bilety w cenie 80 zł dostępne online tutaj…

Program kolejnych spotkań z cyklu Motań czwartkowych dostępny już niebawem… wypatrujcie!