Miejskie owady na Poziomie

13 września ŻyWa Pracownia i Fundacja Aeris Futuro zapraszają wszystkich – małych i dużych miłośników ekologiczno – ogrodowo – społecznych działań na rodzinny piknik inaugurujący wydarzenia w ramach projektu „Miejskie owady na Poziomie”.

Przez całą niedzielę w magicznym miejscu – podgórskim ogrodzie społecznym Poziomkowa Polana przy ul. Przedwiośnie, w cieniu wierzbowej altany, odbywać się będą spotkania z entomologiem oraz poziomkowymi ogrodnikami. W ramach warsztatów przyrodniczo –edukacyjnych rozmawiać będziemy między innymi o pożyteczności miejskich owadów i zbudujemy mini domki dla zapylaczy, do wykonania których użyjemy drewna, trzciny, patyczków, słomy, mchu, gliny czy też szyszek. Każdy uczestnik akcji będzie mógł zabrać taki domek ze sobą, aby stworzyć na własnym balkonie/ w ogrodzie owadzi kącik. W trakcie imprezy wspólnie wykonywać będziemy wielki hotel dla owadów i sadzić rośliny miododajne, tworząc na Poziomkowej Polanie zaczątek ogrodu dla pożytecznych zapylaczy.

Podczas pikniku nie zabraknie atrakcji dla rodzin, które będą mogły wziąć udział w owadzich animacjach i wybrać się na przyjemny spacer wzdłuż Wilgi w celu poszukiwania roślin przyjaznych owadom. W ramach zabawy przewidujemy także inne przyrodnicze przygody – wspólnie z entomologiem będziemy odkrywać i obserwować ogrodowe zapylacze, a wieczorną porą przyjrzymy się dokładnie wszystkim owadom na rozpiętej wśród drzew, podświetlonej białej tkaninie.

MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE_plakat_net

W ramach projektu MIEJSKIE OWADY NA POZIOMIE we wrześniu i październiku odbywać się będą warsztaty budowy domków dla owadów dla dzieciaków z sąsiadujących z ogrodem przedszkoli i szkół, spotkania z podgórskimi seniorami, zajęcia majsterkowe dla młodzieży i akcje plenerowe w różnych miejscach Podgórza (Park Bednarskiego, Bulwary Wiślane i Targ Pietruszkowy) informujące o roli i sposobach ochrony owadów żyjących w miastach. Podczas każdych z działań projektowych uczestnicy spotkań wykonać będą mogli miniaturowe domki dla owadów, które powędrują z nimi w ich miejsca zamieszkania. Na podstawie wykonanych ankiet sporządzona zostanie mapa występowania utworzonych w ramach projektu nowych siedlisk bytowania owadów, które choć w niewielkim stopniu rekompensować będą niszczoną w wyniku zabudowy kolejnych terenów zielonych przestrzeń życia miejskich zapylaczy.

Będzie zielono, pożytecznie i wesoło! Startujemy w samo południe!

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.