Uszyj maseczkę…

Od kilku tygodni, dzięki wsparciu wspaniałych darczyńców Fundacji ZUPA, w każdy wtorek wolontariusze inicjatywy społecznej Zupa na Plantach wyjeżdżają w miejsca niemieszkalne, by z paczkami z żywnością i środkami czystości dotrzeć cotygodniowo do ok. 200 osób w kryzysie bezdomności mieszkających w naszym mieście.

Jakiś czas temu wyposażyliśmy ich w bawełniane maseczki ochronne. Teraz chcemy Was zaprosić do wspólnego szycia maseczek, w które zaopatrzyć będziemy mogli osoby niemające domu.

Marzy nam się by każdą z osób, którą odwiedzają zupowi wolontariusze, wyposażyć cotygodniowo przynajmniej w jedną maseczkę. Jeśli wspólnymi siłami uszyjemy ich 400 lub 600 – każdego tygodnia będziemy mogli dorzucać do paczek więcej maseczek, co byłoby wspaniałe!

Wraz z ekipą naszej Szwalni Społecznej przygotowaliśmy dla Was krótką instrukcję, jak krok po kroku, bez użycia maszyny do szycia, wykonać prostą maseczkę ochronną z bawełny. Oczywiście jest to tylko przykładowe rozwiązanie, sposobów na uszycie maseczek znajdziecie w internecie bardzo dużo. Jak uszyjecie maseczkę, czy będzie ona z gumkami czy z troczkami, z bawełny czy fizeliny – zależy tylko od Was!

Osoby w kryzysie bezdomności, do których trafią uszyte przez nas wszystkich maseczki, nie mają zazwyczaj możliwości ich zdezynfekowania (wygotowania, uprasowania, czy prania w wysokiej temp.), dlatego zakładamy, że będą to maseczki jednorazowe. Więc im więcej ich wspólnie uszyjemy, tym lepiej!

A teraz kilka słów organizacyjnie:

▪ Uszyte maseczki możecie dostarczać do Żywej Pracowni od poniedziałku do piątku w godz 10-17 (po uprzednim uzgodnieniu terminu). Będziemy się starali bezkontaktowo je od Was przejmować. Jeśli te godziny Wam nie odpowiadają – kontaktujcie się z nami, coś na pewno wymyślimy 🙂
▪ Maseczki możecie też wysłać (najlepiej dając nam o tym znać) na adres: Żywa Pracownia ul. Celna 5, 30-507 Kraków. Nr kontaktowy dla kuriera to: 501401740. Chętnie podskoczymy też po maseczki do któregoś z pobliskich paczkomatów.
▪ Jeśli chcecie szyć maseczki, a brakuje Wam tkaniny lub gumek – to żaden problem! Zapasy materiałów czekają na chętnych w pracowni. Skontaktuj się z nami w sprawie ich odbioru.
▪ Jeśli nie umiecie szyć maseczek, a macie w domu materiał, którym chcielibyście się nim podzielić lub chcielibyście go zakupić – wspaniale! Witamy serdecznie w ekipie maseczkowej. Kwestię przerzutu materiałów na pewno dogadamy.
▪ A jeśli jesteście mobilni (jeździcie na rowerze, motorze czy samochodzie) i możecie przywieźć uszyte przez kogoś maseczki do Żywej lub podrzucić do szyjących z pracowni materiał – i dla Was znajdzie się robota 🙂
▪ Możecie też wesprzeć akcję szycia maseczek dla osób w kryzysie bezdomności wpłacając dowolne środki na konto Żywej Pracowni: 13 1140 2004 0000 3402 7955 1605
z dopiskiem: Darowizna – Szwalnia Społeczna.

Jeśli będziecie mieć jakieś pytania – śmiało piszcie – postaramy się na nie w miarę możliwości odpowiedzieć.

We wszelakich sprawach związanych z maseczkami możecie się kontaktować z nami mejlowo: szwalnia@zywapracownia.pl, telefonicznie: 508237287 lub na fb Żywej Pracowni.

Wszelakie pytania, sugestie, zapotrzebowanie czy propozycje (transportowe/materiałowe/inne) możecie pisać poniżej w komentarzach.

Tymczasem trzymajcie się zdrowo i szyjcie maseczki!