W ramach spotkań bożonarodzeniowych dla grup organizujemy różnorodne warsztaty – zarówno te nawiązujące do tradycji – z ozdobami świątecznymi wykonywanymi w Polsce przed stu laty w roli głównej, jak i te zupełnie współczesne, podczas których z naturalnych i upcyklingowych materiałów powstają dizajnerskie dekoracje.
Każde spotkanie składa się z części teoretycznej z opowieścią o tradycji czy dekoracji będącej tematem warsztatów oraz części praktycznej. Na uczestników czekają wzorcowe ozdoby i szablony z elementami poszczególnych ozdób oraz wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy, a także zapewniany na bieżąco fachowy instruktaż i wsparcie instruktorów.
Wszystkie tematy warsztatów mogą być dostosowane stopniem skomplikowania działań do różnych grup wiekowych, a także osób ze szczególnymi potrzebami. Grupa wybiera jeden temat, każdy z uczestników wykonuje swoją pracę, którą zabiera do domu.
Oto jak różnorodne rzeczy wykonujemy na warsztatach:
- ozdoby świąteczne z papieru i słomy wzorników z przełomu XIX i XX wieku,
- choinki i gwiazdki wyplatane z wikliny, rattanu i pasków tkanin,
- choinki i renifery z drewna,
- wisiory i pajączki żyrandolowe,
- pająki tarczowe wyplatane włóczką, zdobione pawimi oczkami, orzechami lub opłatkami
- pająki krystaliczne ze słomy żytniej,
- ozdoby ze słomy
- stroiki do zawieszenia na drzwiach, pod sufitem lub położenia na stole
- światy z opłatka – przestrzenne ozdoby z czasów “przedchoinkowych”,
- upcyklingowe ozdoby z pasków banerów i tkanin inspirowane dawnymi dekoracjami z łuby
Warsztaty prowadzą rzemieślnicy, instruktorzy rękodzieła artystycznego, animatorzy kultury, edukatorzy ekologiczni i projektanci form użytkowych związani z Żywą Pracownią, Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła. W proces przygotowania materiałów na warsztaty zaangażowany jest zespół firmy społecznej Żywej Pracowni współtworzony przez rzemieślników oraz osoby z doświadczeniem bezdomności i z niepełnosprawnościami.
Warsztaty mogą być zorganizowane jako działania dla konkretnej grupy lub w formie otwartych stanowisk z różnymi tematami warsztatów towarzyszących świątecznym spotkaniom (działania planowane w zależności od ilości uczestników, przestrzeni w jakiej będzie się odbywać wydarzenie, czasu jaki mają uczestnicy spędzić na działaniu).
Spotkania mogą odbywać się w siedzibie ŻyWej Pracowni na ul. Celnej 5 na krakowskim Podgórzu oraz gościnnie w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury i firmach na terenie całej Polski.
Proponowany czas trwania warsztatów to ok. 1,5 godz. (warsztatu dla dzieci) i ok 3 godz. (warsztaty dla dorosłych) lub dostosowany na potrzeby konkretnego wydarzenia. Każdy z warsztatów opracowany w wariantach dla różnych grup wiekowych.
Szczegóły współpracy ustalane indywidualnie.
Kontakt: magda@zywapracownia.pl lub tel. 508237287.