Warsztaty świąteczne

ŻyWa Pracownia zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty bożonarodzeniowe: zarówno te nawiązujące do tradycji – z ozdobami świątecznymi wykonywanymi w Polsce przed stu laty w roli głównej, jak i te współczesne, dizajnerskie, w duchu DIY i zero waste, z użyciem z materiałów naturalnych i surowców wtórnych.

Na warsztatach, po wprowadzeniu teoretycznym i zapoznaniem się z zasadami BHP, każdy z uczestników wykonuje samodzielnie pod okiem instruktora ozdoby świąteczne. Ilość wykonanych na warsztatach prac zależy od wybranej techniki, materiału i skomplikowania wybranego wzoru oraz od zaangażowania osoby tworzącej. Do dyspozycji uczestników spotkania przygotowane są wzorcowe ozdoby i szablony z elementami poszczególnych dekoracji oraz wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy, a także na bieżąco fachowy instruktaż i pomoc instruktorów.

Warsztaty prowadzą rzemieślnicy, instruktorzy rękodzieła artystycznego, animatorzy kultury i projektanci form użytkowych związani z ŻyWą Pracownią, Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Gdzie tradycja spotyka się z naturą…

Tradycyjne dekoracje z papieru

Ozdoby świąteczne z wzorników z przełomu XIX i XX w.

Inspirując się dekoracjami wykonywanymi ponad sto lat temu przez naszych pradziadków, uczestnicy wykonają zabawki choinkowe wykorzystując do pracy papier o różnych kolorach i gramaturze oraz dodatki – sznurki, wstążki, koraliki czy słomki. Na twórców czekać będą różnorodne wzory i szablony ozdób choinkowych z wzorników z przełomu XIX i XX w o różnym stopniu skomplikowania (takich jak wisiory, żyrandole, płaskie i przestrzenne zabaweczki, pawie oczka, kołyseczki, ptaszki, gwiazdki?)

Pachnące świętami stroiki ? wianki / choinki / bombki siana lub słomy

Na warsztatach powstają pachnące świętami dekoracje bożonarodzeniowe – wieńce / choinki / gwiazdy lub bombki ? idealne do położenia na stole lub powieszenia na ścianie czy pod sufitem. W zależności od wybranej formy ozdoby, uczestnicy kształtują je z siana lub słomy odpowiednio motając je za pomocą sznurków lub przywiązując do wiklinowych konstrukcji. Opcją jest także zdobienie gotowych już, wykonanych ze słomy lub siana baz stroikowych – wianków czy choinek. By nadać ozdobom świąteczny klimat ? gotowe dekoracje zdobione są suszonymi jabłkami, szyszkami, gałązkami jedliny i czerwonymi dodatkami. Rozmiar oraz forma ozdoby oraz sposób jego dekoracji zależy od twórcy.

Ozdoby z drewna

Bożonarodzeniowa stolarnia czyli świąteczne ozdoby z drewna

Z dzikiej strony ? patyczki, gałązki, plasterki drewna, z tej upcyklingowej ? fragmenty palet i skrzynek po owocach ? to wszystko czekać będzie na uczestników warsztatów w świątecznej stolarni. Przy użyciu podstawowych narzędzi ? pił, młotków, wiertarek, zdzieraków ? zaprojektują i wykonają oni dekoracje świąteczne ? ozdoby choinkowe, świeczniki czy choinki

Wiklinowe dekoracje – gwiazdki, łańcuchy i zabawki choinkowe

Na warsztatach poznając podstawowe sploty i techniki plecionkarskie można własnoręcznie wykonać z wiklinowych patyczków gwiazdki, łańcuchy choinkowe i inne plecione dekoracje świąteczne. Do pracy używamy zarówno czerwonej wikliny bez kory jak i świeżych wierzbowych patyczków w kolorach od oliwkowego, przez brązy i rudości aż po ciemne, intensywne bordo. 

Choinka z wikliny

Choinki wyplatane z wikliny

Na warsztatach uczestnicy wykonują z wierzbowych patyczków konstrukcję choinki, którą poznając podstawowe sploty plecionkarskie wyplatają gałązkami wikliny. Do zdobienia choinek używamy także elastycznych gałązek o różnych kolorach kory (wierzba – brązy, rudości i oliwka, dereń ? bordo, dzikie wino ? szarości, brzoza ? ciemny brąz). Dla najmłodszych uczestników warsztatów urozmaiceniem oraz ułatwieniem może być używanie do wyplatania kolorowej włóczki i podartych na paski starych tkanin.

Światy z opłatka
i ozdoby z pasków

Światy, gwiazdy i kołyseczki z opłatka

Dekoracje z opłatka wieszane tradycyjnie wraz z jabłkami i orzechami pod sufitem (pod gałązką jedliny lub słomianym pająkiem) to jedne z najstarszych ozdób bożonarodzeniowych jakimi przystrajano domy w okresie świąt Bożego Narodzenia, w czasach nim do naszych domów zawitała choinka. Na warsztatach z delikatnych opłatków wykonać można delikatne światy ? kuliste formy przestrzenne , małe kołyseczki i gwiazdy.

Kartki świąteczne/karneciki do prezentów z ludowymi wycinankami

Tradycja wysyłania na święta kartek z życzeniami jest wciąż u nas żywa. Często to jedyny moment w roku, gdy Polacy piszą kartki. Na warsztatach wykonamy dekorowane wycinankami ludowymi z motywami bożonarodzeniowymi z różnych regionów Polski. Wykorzystać je będzie można tradycyjnie ? jako kartkę z życzeniami lub bardziej współcześnie ? jako karnecik dołączony do prezentu ukrytego.

Kartki z ludowymi wycinankami

Ceramiczne pierniczki na choinkę

Na warsztatach można udekorować (pomalować farbami, dodać sznureczki i wstążki) ceramiczne pierniczki. Na uczestników spotkania czekać będą przygotowane już wcześniej – wycięte z gliny, wysuszone i wypalone w piecu do ceramiki w temp 1000 stopni ceramiczne, ciasteczka w bardzo różnorodnych kształtach. Warsztaty idealne zarówno dla maluszków jak i dla dorosłych.

Współcześnie – upcyklingowo..

Pająki krystaliczne ze słomek po napojach / papierowych rurek z gazet

Pierwotnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek. Przybierające formy kolczastej kuli, kryształów, żyrandola, czy wielowarstwowych instalacji przestrzennych z tarcz ? PAJĄKI ? zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Na warsztatach wykonamy z plastikowych słomek po napojach lub zwijanych ze starych gazet rurek współczesną wersję pająków krystalicznych, do zdobienia których użyjemy papier, tkaniny i bibułę. 

Pająki krystaliczne z plastikowych słomek

Rowerowe święta czyli ozdoby choinkowe ze starych dętek

Na warsztatach z kółeczek stworzonych dzięki pocięciu na plasterki starych dętek rowerowych powstają ozdoby choinkowe, cudne łańcuchy i gwiazdkowe zawieszki, które zachwycą każdego miłośnika bicyklów! Wykonane z użyciem czerwonych i zielonych (bardzo świątecznych) dodatków ? sznurków, drucików, tasiemek ? nadadzą choince jedyny w swoim rodzaju elegancki i nietypowy wygląd.

Szmaciane aniołki

Inspirując się techniką robienia słowiańskich laleczek motanych sznurkami/włóczkami ze starych tkanin na warsztatach zaprojektować można i wykonać mniejszego lub większego aniołka do postawienia lub zawieszenia. Rozmiar lalki-anioła oraz sposób zdobienia zalezy jedynie od wyobraźni twórcy.

Choinki z wikliny papierowej wykonane przez osoby słabo widzące

Ozdoby świąteczne z wikliny papierowej

Na warsztatach ze zwijanych z gazet i materiałów reklamowych rureczek (przygotowanych wcześniej lub tworzonych podczas warsztatów), inspirując się wykonywanymi dawniej w okresie świątecznym dekoracjami ze słomy ? uczestnicy wykonać będą mogli do wyboru pająki krystaliczne, aniołki, łańcuchy, gwiazdki czy szyszki.

Dekoracje choinkowe z pasków ze ścinków wełnianego sukna

Na warsztatach zrobić można ozdoby choinkowe wykonywane dawniej z łuby czyli dartego na paski drewna osikowego lub bardziej współcześnie – z pasków papieru. W wersji upcyklingowej do działań wykorzystane zostaną ścinki czerwonego sukna wełnianego pochodzącego z produkcji czapek krakusek w Szwalni Społecznej współtworzonej przez rękodzielników i osoby wykluczone społecznie.

Ozdoby z pasków tkanin

Eko woreczki na prezenty / bombki / choinki ze starych tkanin

Co zrobić z zalegającymi w szafie starymi ciuchami, w których już od dawna nie chodzisz? Przerób je na dekoracje świąteczne – zrób z nich bombki, choinki lub ekologiczne opakowania na prezenty. I nawet jeśli nie umiesz szyć – zupełnie się nie przejmuj – pomożemy Ci w podstawach, a pewne rzeczy dasz radę zrobić nawet bez użycia igły! 

Warsztaty ozdób świątecznych z różnych materiałów upcyklingowych

Istnieje opcja zaprojektowania dekoracji z wykorzystaniem konkretnych ?odpadów? takich jak: korki, kapsle, tektura, zadrukowany papier, ulotki, plakaty, banery reklamowe, tekstylia i inne odpady biurowe i produkcyjne.


Warsztaty mogą być zorganizowane jako działania dla konkretnej grupy lub w formie otwartych stanowisk z różnymi tematami warsztatów towarzyszących świątecznym spotkaniom (działania planowane w zależności od ilości uczestników, przestrzeni w jakiej będzie się odbywać wydarzenie, czasu jaki mają uczestnicy spędzić na działaniu).

Spotkania mogą odbywać się w siedzibie ŻyWej Pracowni na ul. Celnej 5 na krakowskim Podgórzu oraz gościnnie w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury i firmach na terenie całej Polski.

Czas trwania spotkania to ok. 1,5 – 2 godzin lub dostosowany na potrzeby konkretnego wydarzenia. Każdy z warsztatów opracowany w wariantach dla różnych grup wiekowych.

Szczegóły współpracy ustalane indywidualnie.
Kontakt: magda@zywapracownia.pl lub tel. 508237287.