Żywa ARCHITEKTURA

Żywa Architektura to współczesny nurt sztuki ogrodowej na styku rzemiosła, architektury i dizajnu, wykorzystujący wspaniałe właściwości wierzby – jej elastyczność, zdolność do adaptacji oraz niesamowitą żywotność ? łatwość ukorzeniania się i ogromną siłę odroślową. Struktury utworzone z posadzonych w ziemi gałęzi wierzbowych (altany, pawilony, ławki, tunele, ogrodzenia, czy rzeźby) już w pierwszym sezonie ożywają, wypuszczają liście i gałęzie, tworząc zielone obiekty plenerowe o niezmiernie ciekawej formie i fakturze. Do wykonywania elementów żywej architektury wykorzystywane są długie pędy różnych gatunków wierzb (Salix alba, Salix viminalis Salix purpurea, Salix americana…), urozmaicane gałązkami łatwo ukorzeniających się krzewów – m.in. forsycji i dereni.

Żywa Pracownia rozpoczęła swoją przygodę z żywą architekturą kilkanaście lat temu. Wszystko zaczęło się od zachwytu przypadkowo znalezionymi w internecie zdjęciami zielonych budowli niemieckiego architekta Marcela Kalberera – prekursora wielkoskalowych obiektów wykonywanych z posadzonych w ziemi gałęzi ogławianej wierzby. Kolejne lata to poszukiwania wiedzy i inspiracji, wyprawy po Polsce i świecie śladem zielonej architektury oraz eksperymenty z wierzbą w ogrodzie. Z czasem fascynacja żywą architekturą i miłość do plenerowych działań z wierzbą jako niesamowitym, żywym materiałem architektonicznym w roli głównej wzbogacona została o wykształcenie kierunkowe – studia na kierunku architektura krajobrazu na Politechnice Krakowskiej, dwuletni kurs instruktorki rękodzieła na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz naukę plecionkarstwa pod okiem mistrza wikliniarza Bernarda Borzęckiego uwieńczoną egzaminami rzemieślniczymi w zawodzie plecionkarz-koszykarz. Tyle historia… teraz działania! 🙂

O 2009 roku ŻyWa Pracownia wykorzystując do działań niesamowitą żywotność i plastyczność wierzby, projektuje i wykonuje obiekty zielonej architektury. ŻyWa Pracownia prowadzi także działania społeczno-ekologiczne – warsztaty z różnych technik wikliniarstwa i żywej architektury ? wspólnego projektowania wraz z lokalną społecznością, budowy, sadzenia i pielęgnacji wierzbowych altan, płotów, ławek, przestrzeni dla dzieci, instalacji plenerowych i rzeźb na terenie całej Polski.

Jak wygląda nasza ŻyWa ARCHITEKTURA? Zobaczcie sami…

18 pozycja/e
18 pozycja/e

powrót…