Miasta Pokoju

Po dłuższej ciszy i niesamowitym czasie dla naszego zespołu – wracamy!

Przez ostatnie trzy miesiące, pod okiem amerykańskiej artystki Ellen Frank, zgłębialiśmy tajniki średniowiecznej techniki iluminacji – zdobienia złotem płatkowym, by wraz z osobami z całego świata stworzyć monumentalny obraz ?Przełomy – świetlane iskry? wykonany w ramach projektu Miasta Pokoju, dla uczczenia 75 rocznicy Wyzwolenia Obozu w Auschwitz-Birkenau.

Na ostatnie tygodnie pracy nad obrazem nasza pracownia stała się sercem projektu, gdzie przez całe dnie i noce pracowaliśmy nad nakładaniem kolejnych warstw gliny, kleju i delikatnego złota na obraz o powierzchni prawie 5 m2. Skupienie, precyzja, nowe doświadczenia, spotkania z niesamowitymi ludźmi, ciągłe wstrzymywanie oddechu i zachwyt nad kolejnymi wyłaniającymi się z ciemności detalami, ale i zmęczenie związane z intensywnym czasem i z mierzeniem się z bardzo trudnym tematem – tak możemy podsumować nasze ostatnie tygodnie. 

W wtorek 28 stycznia, o godz. 18.00 zapraszamy do Żydowskiego Muzeum Galicja na Wernisaż wystawy: The Cities of Peace Illuminated, gdzie zobaczyć będziecie mogli efekty naszej pracy oraz 10 innych obrazów z cyklu Cities of Peace, z którym Ellen Frank wędruje po całym świecie, zapraszając do współtworzenia artystów – mieszkańców miast, które w bliższej lub dalszej przeszłości doświadczyły konfliktów zbrojnych, ludobójstw, ogromnych tragedii. Do tej pory obrazy powstały w  Lhasie, Jerozolimie, Bagdadzie, Kabulu, Pekinie, Hiroszimie, Nowy Jorku, Sarajewie i Monrovii.

?Miasta Pokoju – seria malowideł ozdabianych złotem płatkowym – symbolicznie przekształcając cierpienie w piękno, podkreśla zrozumienie jako warunek wstępny do pokoju. Dzieło nie jest ani agresywne ani polemiczne. Miasta Pokoju zachęcają raczej do naszej akcji poprzez pełną nadziei energię, wyróżniając co najlepsze w ludzkiej duszy. Obrazy czerpią z artystycznych tradycji, niepowtarzalnych dla każdego odznaczonego miasta, tradycje są tak różnorodne jak rękopisy, ikony, gobeliny, hafty, architektoniczne mozaiki, drzeworyty i wyroby metalowe. Purpurowe złoto, koloru naszej krwi, jest ukryte w każdym obrazie dla uhonorowania zmarłych. Pomniki do poszczególnych epok i miejsc. Miasta Pokoju oddają hołd artystycznym, historycznym i literackim tradycjom, aby połączyć sztukę i społeczną sprawiedliwość i tym samym dążą do wspierania światowego pokoju i zrozumienia.?