PAJĄKI – świąteczne warsztaty na Szlaku Rzemiosła

Pająki były tradycyjnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słom, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek. Przybierające formy kolczastej kuli, kryształów, żyrandola, czy wielowarstwowych instalacji przestrzennych z tarcz – PAJĄKI – zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. 🕷🎄Stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. 

W nabliższą sobotę 21 grudnia, w godz. 11-14, wraz ze Szlak Tradycyjnego Rzemiosłazapraszamy do ŻyWej Pracowni na warsztaty ozdób świątecznych na styku tradycji i współczesności. 

Na spotkaniu wykonamy upcyklingową wersję pająków krystalicznych. Powstaną one ze zwijanych ze starych gazet rurek lub z plastikowych słomek po napojach*, a do ich ozdobienia użyjemy papier i kolorową bibułę.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: warsztaty@zywapracownia.pl lub poprzez wiadomość na fb.

Na spotkanie zapraszamy dzieci z opiekunami i dorosłych. Na najmłodszych czekać będzie także stanowisko z malowaniem drewnianych stryszawskich ptaszków na choinkę i wykonywaniem papierowych ozdób. 

Będą pierniczki, ciepła i twórcza atmosfera jak i mini-kiermasz świątecznych ozdób rękodzielniczych (ceramicznych, szydełkowych, słomianych i drewnianych). Serdecznie zapraszamy! 

Warsztatami świątecznymi zamykamy wraz zFundacja Od Kultury sezon i projekt na Szlaku Rzemiosła 2019 realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. “Małopolska Gościnna” oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

*Rurki pochodzą z archiwalnych zbiorów materiałów warsztatowych i chcemy je twórczo przetworzyć, nie są kupowane specjalnie na ta okazję.