Listopad z ŻyWą Pracownią

Listopad w ŻyWej zapowiada się bardzo twórczo, intensywnie i dobrze. W poniedziałki, wtorki i czwartki zapraszać Was będziemy na warsztaty rękodzielnicze i rzemieślnicze. Będziemy lepić miski z gliny, pleść kosze z wikliny, malować akwarelami, motać słowiańskie laleczki, szyć maskotki dla dzieciaków ze szpitali, szydełkować konopne myjki i robić ekologiczne kosmetyki i smakowite prezenty. Spotkać się będziecie mogli z Magdą i Adamem z ŻyWej Pracowni, Weroniką z naszej Szwalni Społecznej, Magdą i Gosią z Przetwórni Wspomnień i Kasią z Belanorqua.

W każdą niedzielę, rządzić będą w pracowni wolontariusze inicjatywy społecznej Zupa na Plantach przygotowujących zupę, kanapki i paczki z ciepłą odzieżą na spotkanie z osobami z doświadczeniem bezdomności.

W ramach projektu “Obrus/Obraz Krakowian” realizowanego wraz z Fundacją od Kultury wychodzić będziemy w przestrzenie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, by wspólnie z nimi, podczas warsztatów technik zdobienia tkanin, wykonywać obrusy, które już w grudniu pokażemy Wam na wystawie.

Listopad zakończymy w sobotę 30.11. w gościnnych progach Hevre, gdzie świętować będziemy 3 urodziny Zupy na Plantach i rok działalności Fundacji ZUPA… ale o tym więcej niebawem.

Tymczasem zapraszamy Was poniżej na mały przegląd listopadowych warsztatów rękodzielniczych w ŻyWej Pracowni.

I pamiętajcie, biorąc udział w naszych warsztatach wspieracie:

  • przestrzeń wydarzeń artystycznych i kulturalnych,
  • zaangażowane społecznie rzemiosło,
  • działania edukacyjne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • dom inicjatyw jak Szwalnia Społeczna i Zupa na Plantach

Gdybyście się chcieli dowiedzieć czegoś więcej o naszych warsztatach albo gdybyście nas zaprosić do swojej szkoły/firmy/instytucji, śmiało piszcie na warsztaty@zywapracownia.pl lub dzwońcie pod nr 508237287.

LISTOPADOWY HARMONOGRAM WARSZTATÓW

4.11 /pn/ 18-20 – Kawa jak malowana. Akwarelowe warsztaty malowania kawy z Przetwórnią Wspomnień
(koszt 70 zł, bilety: https://przetworniawspomnien.pl/sklep/)

W trakcie warsztatów, dla osób całkiem początkujących zrobimy krótki wstęp wprowadzający do techniki akwarelowej, a potem każdy z uczestników namaluje dwa kawowe obrazki. Przez całość przeprowadzimy Was krok po kroku pokazując jak relaksujące jest malowanie akwarelami, oraz to, że może byc proste, a żeby malować nie trzeba być certyfikowanym artystą.

5.11 /wt/ 17-21 – OTWARTA PRACOWNIA CERAMIKI
(koszt 35 zł – każda rozpoczęta godzina, więcej informacji…)

Warsztaty ręcznych technik modelowania gliny i zdobienia ceramiki dla małych i dużych, dla rozpoczynających przygodę z ceramiką oraz doskonalących swoje umiejętności i realizujących autorskie projekty.

7.11 czw/ 18-21 – Wyganiamy potwory spod łóżek” – warsztaty szycia maskotek dla dzieciaków ze szpitali w ramach inicjatywy społecznej pracowników firmy Deloitte (wstęp wolny)

Zapraszamy Was do wspólnego szycia całej góry maskotek! Będzie to nasz maleńki wkład do inicjatywy społecznej firmy Deloitte „Wypędzamy potwory spod łóżek”. Głównym celem inicjatywy jest zaopatrzenie wybranego szpitala lub oddziału pediatrycznego w rozkładane łóżka, dzięki którym rodzice dzieci przebywających w placówce będą mogli spędzać z pociechami noce, wspierając je w trudnych momentach. Ofiarowanie dzieciom pluszaków, które uszyją wolontariusze oraz pracownicy firmy Deloitte, będzie symboliczną próbą uprzyjemnienia dzieciom pobytu w szpitalu.

Chcielibyśmy zaprosić Was nie tylko do szycia, ale także do projektowania maskotek. Minimalistyczny wzór potrzebuje wykończenia. Uszy zająca, lisa czy niedźwiedzia? A może rogi? Mamy nadzieje, że dzięki Waszej inwencji każda z maskotek zyska niepowtarzalny charakter, wszak chcemy oswoić potwory spod łóżek!

12.11 /wt/ 17-21 – OTWARTA PRACOWNIA CERAMIKI
(koszt 35 zł – każda rozpoczęta godzina, więcej informacji…)

Warsztaty ręcznych technik modelowania gliny i zdobienia ceramiki dla małych i dużych, dla rozpoczynających przygodę z ceramiką oraz doskonalących swoje umiejętności i realizujących autorskie projekty.

14.11 /czw/ 18-21 – Motania Czwartkowe. Spotkanie ósme: Lalka “Dzwonek”
(koszt: 80 zł, zapisy; warsztaty@zywapracownia.pl)

Laleczce, której prowadząca warsztaty Belanorqua dała roboczą nazwę “Dzwonek” przypisuje się co najmniej trzy różne przeznaczenia i historie jej powstania. Jedna to legenda pochodzi z północno-zachodniej części Rosji i opowiada o pewnym dzwonie, który swym dźwiękiem uchronił ludzi przed plagą strasznych chorób. Druga historia opowiada, że jest to lalka robiona dla nowonarodzonego dziecka. Zanim przyszło ono na świat, wkładano lalkę do kołyski by ją ogrzała. Po urodzeniu wisiała nad łóżeczkiem i chroniła dziecko przed uszkodzeniami. Wraz ze wzrostem małego podopiecznego lalka wciąż była blisko służąc do zabawy. Ponoć wykonywały ją też dziewczęta gotowe do zamążpójścia. Wieszały lalkę na oknie by przyciągała kawalerów. Wszystkie te teorie są zgodne co do jednego – lalka ma zwiastować dobrą nowinę, która przyniesie swemu właścicielowi zdrowie, radość i spokój ducha. “Dzwonek” jest bardzo prosty w przygotowaniu – na warsztatach zrobimy sobie bardzo malutką wersję tej laleczki w dowolnej ilości 🙂 Wszystkie materiały będą dostępne na miejscu.

18.11 /pn/ 18-20 – Ekokosmetyki. Ciekawy pomysł na prezent – warsztaty z Przetwórnią Wspomnień
(koszt 80 zł, bilety: https://przetworniawspomnien.pl/sklep/)

W trakcie warsztatów wykonamy 3 kosmetyki z dostępnych powszechnie produktów (peeling do ust, peeling do ciała oraz sól do kąpieli) wszystkie to zapakujemy pięknie oraz wykonamy ozdobne etykietki, tak aby mogły stać się pięknym prezentem dla kogoś bliskiego. Porozmawiamy też o tym jak robić sobie proste kosmetyki i używać ich bezpiecznie.

21.11 / czw/ 18- 21 – Konopne myjki – warsztaty w klimacie zero waste ze Szwalnią Społeczną
(koszt: 80 zł, zapisy; warsztaty@zywapracownia.pl)

Zaproszamy Was na przyspieszony kurs szydełkowania dla początkujących. Nauczymy się jak zaplatać podstawowe sploty szydełkowe – oczka łańcuszka i półsłupki. Zrobimy kwadratową myjkę, która idealnie zastąpi gąbkę do naczyń. Użyjemy do tego konopnego sznurka, który dzięki swoim niezwykłym właściwościom od dawien dawna służył człowiekowi w ekstremalnych wodnych warunkach. Konopna myjka posłuży długo, a po spełnieniu swej funkcji bez wyrzutów sumienia spocznie w kompostowniku lub w koszu na odpady BIO. Prosta ekologia w domu i zagrodzie!

25.11. /pn/ 18-20 Prezentowe DIY z Przetwórnią Wspomnień
(koszt 90 zł, bilety: https://przetworniawspomnien.pl/sklep/)

Proste, ale efektowne prezenty do kuchni. Tym razem skupimy się na prezentach, które można wykorzystać do gotowania. Wykonamy i pięknie zapakujemy cynamonowy cukier, ziołową oliwę i syrop imbirowy. Wszystko to pięknie zapakujemy, tak aby prezentowało się lepiej niż we francuskich delikatesach.

26.11 /wt/ 17-21 – OTWARTA PRACOWNIA CERAMIKI
(koszt 35 zł – każda rozpoczęta godzina, więcej informacji…)

Warsztaty ręcznych technik modelowania gliny i zdobienia ceramiki dla małych i dużych, dla rozpoczynających przygodę z ceramiką oraz doskonalących swoje umiejętności i realizujących autorskie projekty.

28.11 /czw/ 18-21 – Kosze z zielonej wikliny – warsztaty plecionkarskie w Szkole Żywego Rzemiosła
(koszt: 80 zł, zapisy; warsztaty@zywapracownia.pl)

Giętka, elastyczna, sztywna, żyjąca własnym życiem, złośliwa, twarda, podatna, zdecydowana i obłędnie pachnąca – oto pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się w kontakcie z wikliną… W listopadzie zapraszamt Was na kolejne spotkanie z plecionkarstwem i przygodę z jedną z najstarszych technik rzemiosła w jej tradycyjnym i współczesnym wydaniu. Tym razem na warsztatach zachwycać się będziemy kolorami kory wierzbowych witek – rudych, oliwkowych, zielonych, bordowych i brązowych, z których poznając podstawowe techniki i sploty plecionkarskie wypleciemy eleganckie kosze lub tace na okrągłym dnie