Podgórska kolęda wyrusza w miasto

W tym roku Podgórska Kolęda wyrusza w miasto po raz trzeci! I Wy dajcie się ponieść rozśpiewanemu Orszakowi Jelenia Podgórskiego 🦌 oraz Szopki Bezdomnej 🌠 i razem z Żywą Trupą Kolędniczą 🎭 głoście szczęście i dobrobyt każdemu napotkanemu stworzeniu!

Tradycyjnie 28 XII wyruszamy z Żywej Pracowni w kierunku Starego Miasta, ale zanim to nastąpi przez cały grudzień zapraszamy Was na Celną 5 na wspólne przygotowania!

Przedświąteczne poniedziałki przeznaczamy na Otwarte Spotkania Kolędnicze. Poprowadzi je, jak co roku, niezastąpiona, niezwykle charyzmatyczna Anna Sitko się kłania – dobrze znana krakowskim scenom muzycznym i teatralnym (Daj Ognia, SWADA, Preludium Słowiańskie). Od 19:00 do 21:00 będziemy ćwiczyć repertuar w aranżacjach Żywej Trupy Kolędniczej – grupy przyjaciół Żywej Pracowni, którzy już od dwóch miesięcy pracują nad przygotowaniami do Podgórskiej Kolędy.W programie znajdą się mniej znane kolędy i pastorałki, wygrzebane w starych książkach i tekstach etnograficznych. Będą nam akompaniować żywe instrumenty!

Przed nami trzy spotkania – dwa z nich – poniedziałki 4 i 18 grudnia – odbędą się w Żywej Pracowni. 11 grudnia zaprosimy na specjalne wydarzenie – Żywa Kolęda Podgórska Prolog – otwarte spotkanie kolędnicze połączone z wystawą masek, zdjęć z poprzednich lat i i projekcją filmu dokumentującego zeszłoroczną Kolędę. Swoją przestrzeń udostępni nam Klaster Innowacji Społecznych Zabłocie 20.22.

To jeszcze nie wszystko! Już teraz zapraszamy na weekend z warsztatami rękodzielniczymi pod hasłem 🎭 “Stwórz swoją kolędniczą personę” 🎭! W sobotę 9 XII pod okiem Norki Niedźwieckiej (Belanorqua) będziecie mogli wykonać papierowe maski inspirowane tradycyjnymi maszkarami, zaś Michał Biel (Daj Ognia) poinstruuje Was jak stworzyć upcyklingowe brzęczadła będące ukłonem w stronę rytualnych hałasów z przeszłości. Kolędniczego rynsztunku dopełnią gwiazdy✴️ – jak skutecznie stworzyć taką gwiazdę pokaże mistrz nad mistrze – Adam Wrona, podczas warsztatów w niedzielę (10 XII).

Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty są darmowe, ale na każdy z nich obowiązują zapisy: https://forms.gle/8QM5eE6WKXSw1mSK7 Uwaga! Prosimy o przemyślane rezerwacje! Jeśli jednak nie będziesz mógł przyjść na warsztaty, daj znać najpóźniej dzień przed wydarzeniem, by ktoś inny mógł wskoczyć na Twoje miejsce.

Padło mnóstwo dat – można się pogubić. Podsumujmy:🎄GRUDZIEŃ 2023 Z PODGÓRSKĄ ŻYWĄ KOLĘDĄ🎄:

 • Otwarte Spotkania Kolędnicze w Żywej Pracowni 📆 4, 18 XII 2023⏱️ 19:00 – 21:00
 • Żywa Kolęda Podgórska – Prolog – Wystawa i śpiewogranie 📆 11 XII 2023⏱️ 19:00 – 21:00📍 Klaster Innowacji Społecznych 20.22, ul. Zabłocie 20
 • Stwórz swoją kolędniczą personę – warsztaty tworzenia masek, przeszkadzajek i gwiazd kolędniczych w Żywej Pracowni:
  • Przeszkadzajki 📆 9 XII 2023 (sobota)⏱️ 10:00 – 13:00
  • Maski 📆 9 XII 2023 (sobota)⏱️ 15:00 – 18:00
  • Gwiazdy 📆 10 XII 2023 (niedziela)⏱️ 10:00 – 13:00
   ZAPISY: : https://forms.gle/8QM5eE6WKXSw1mSK7
 • Żywa Kolęda Podgórska wyrusza w miasto! 📆 28 XII 2023 (czwartek)⏱️ 17:30 – zbiórka w Żywej Pracowni⏱️ 18:30 – wymarsz!⏱️ ok 20:30 – wielki finał, odpoczynek i wspólne kolędowanie w klubie Strefa📍ul. św Tomasza 31

“Podgórska kolęda wyrusza w Kraków” to projekt realizowany w ramach programu Rewitalizacja w Krakowie i zadania publicznego „Wspieranie procesu rewitalizacji – Sąsiedzkie Innowacje” współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.