Szkoła Żywego Rzemiosła

ŻyWa Pracownia i Szlak Tradycyjnego Rzemiosła zapraszają do udziału w projekcie SZKOŁA ŻYWEGO RZEMIOSŁA. Jest to program edukacyjny promujący tradycyjną kulturę, sztukę i rzemiosło adresowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

W ramach projektu odbywają się warsztaty, lekcje etnograficzne i pokazy rzemiosł dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię, przybliżające pojęcia z zakresu edukacji regionalnej, artystycznej i kulturalnej. Spotkania w Szkole Żywego Rzemiosła są ciekawą formą wzbogacają ofertę kulturalno-edukacyjną szkół, przedszkoli, ośrodków kultury, wydarzeń artystycznych, projektów społeczno-kulturalnych oraz eventów integracyjnych i firmowych.

Kultura tradycyjna prezentowana jest zarówno w swoich formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirującymi się folklorem. Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję zapoznać się z różnorodnymi technikami dawnego rzemiosła i plastyki obrzędowej, a także wykonać własne prace pod kierunkiem twórców ludowych, rzemieślników, artystów, instruktorów rękodzieła i animatorów kultury związanych z kolektywem ŻyWa Pracownia i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła.

Duży wybór tematów zajęć, a także twórcze przeplatanie tradycji ze współczesnością i zabawy z edukacją powodują, że każdy zainteresowany może znaleźć coś dla siebie.

Program podzielony jest na bloki tematyczne prezentujące zagadnienia związane z kulturą i sztuką ludową pod różnych kątem:

 • TRADYCYJNA KULTURA I SZTUKA / DAWNE RZEMIOSŁO
 • PLECIONKARSTWO I TKACTWO
 • ZABAWKARSTWO
 • CERAMIKA
 • STOLARSTWO I ZDOBIENIE DREWNA
 • TECHNIKI TEKSTYLNE
 • WARSZTATY KRAKOWSKIE
 • PLASTYKA ZDOBNICZA I OBRZĘDOWA
 • ETNODIZAJN / INSPIRACJE SZTUKĄ LUDOWĄ
 • ROK OBRZĘDOWY / WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
 • ETNOPODRÓŻE / WARSZTATY REGIONALNE
 • TECHNIKI INNE
 • INSTALACJE PLENEROWE

Warsztaty dostosowane są do różnych grup wiekowych (przy tej samej tematyce stosowane są inne metody i techniki działań), mogą odbywać się w formie pojedynczego spotkania lub cyklu zajęć.

Spotkania w Szkole Żywego Rzemiosła prowadzone są w warsztacie rzemiosł dawnych i galerii sztuki przy ul. Celnej 5 na krakowskim Podgórzu (ŻyWa Pracownia) oraz gościnnie na terenie całej Polski.

Udział w warsztatach jest odpłatny. Szczegóły współpracy ustalane indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu do koordynatorką projektu: e-mail: magda@zywapracownia.pl lub tel. 508237287.  przyjemnością prześlemy szczegółowy program i opisy warsztatów z poszczególnych bloków tematycznych.

O ORGANIZATORACH:

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła – przedsięwzięcie Fundacji NADwyraz, mające na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik.

Kolektyw ŻyWa Pracownia – zespół rzemieślników, artystów, architektów, przyrodników, instruktorów rękodzieła i animatorów kultury prowadzący działania edukacyjno-społeczno-kulturalne na styku rzemiosła, architektury, designu i ekologii, współpracujący z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi i terapeutycznymi oraz samorządami i lokalnymi społecznościami na terenie całej Polski. “Serce i umysł wszelkich nieszablonowych działań kulturalnych w Krakowie.”

dzieciaki_grupyWARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH / DZIECIAKI

Zapisz

Warsztaty w Szkole Żywego Rzemiosła

Czy wiesz, jaki zapach ma mokra wiklina podczas wyplatania koszyka, albo jakie to uczucie, gdy mięciutka glina przepływa Ci między palcami gdy lepisz z niej dzbanek? Wrażenia nie do zastąpienia! Przyjdź na warsztaty i przekonaj się sam!

ŻyWa Pracownia zaprasza warsztaty dla małych i dużych – twórcze spotkania  z ceramiką, plecionkarstwem, zabawkarstwem oraz rzemiosłem i etnodesignem w ramach projektu Szkoła Żywego Rzemiosła.

Warsztaty odbywają się na krakowskim Podgórzu – na terenie dawnej Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady „Kryształ” przy ul. Lwowskiej 30. Spotkania prowadzą instruktorzy rękodzieła, artyści, rzemieślnicy, architekci i animatorzy kultury związani z kolektywem ŻyWa Pracownia i Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła.


CERAMIKA
wtorki, piątki, 17.00-18.00 – warsztaty rodzinne
wtorki, piątki, 19.00-21.00 – warsztaty dla dorosłych
soboty, 13.00-16.00 – otwarta pracownia ceramiki

1891590_747770415242803_1559672917_oZajęcia skierowane są zarówno do osób, które jeszcze nie miały okazji pracować z gliną jak i tych, które pragną pogłębiać swoje umiejętności. Każde warsztaty to okazja do poznawania krok po kroku tajników pracy z gliną – różnorodnych technik modelowania gliny (z wałeczków, płatów i kuli), rzeźby w glinie oraz zdobienia ceramiki szkliwami, angobami, tlenkami i farbami. Warsztaty odbywają się na zasadzie otwartej pracowni. Można przyjść na godzinę, dwie lub trzy – według uznania 😉


PLECIONKARSTWO
środy, 19.00-21.00 – warsztaty dla dorosłych
soboty, 16.00-18.00 – warsztaty dla dorosłych

526403_552038204816026_434541506_nSpotkania łączące w sobie elementy plecionkarstwa, tkactwa, stolarstwa i elementów żywej architektury z wierzby. Podczas warsztatów poznawać można różnorodne sploty i techniki plecionkarskie. Oprócz najpospolitszego w Polsce materiału do wyplatania – wikliny na zajęciach pracujemy z różnymi surowcami plecionkarskimi i testujemy wszystko, czym da się przeplatać m.in. : brzozę, słomę, trawę, sitowie, dereń, pnącza, siano, rattan, wełnę, gazety, kable, druty, sznurki i tkaniny…


ZABAWKARSTWO
środy, 17.00-18.30 – warsztaty rodzinne
soboty, 11.00-12.30 – warsztaty rodzinne

lalki z kukurydzy_ŻyWa PracowniaWarsztaty zabawkarskie to zajęcia projektowe, modelarskie i konstrukcyjne z elementami plecionkarstwa, stolarstwa i innych dawnych technik rzemiosła. Na spotkaniach z naturalnych materiałów takich jak drewno, siano, słoma, liście kukurydzy, wiklina, ziarno, tkanina, glina i wełna – powstają m.in. szmaciane laleczki, koniki na biegunach i latające samoloty oraz przyjmujące wszelakie formy i funkcje wyplatane konstrukcje.


RZEMIOSŁO I ETNODESIGN
trzecie czwartki miesiąca,
17.00-18.00 – rodzinki, 19.00-21.00 – dorośli

haft na aksamicieNa spotkaniach dowiedzieć się można czym jest etnodizajn i jak czerpać inspirację do twórczych działań w tradycyjnej kulturze i sztuce ludowej. Każde warsztaty to „ożywianie” innego rzemiosła, zwyczaju lub symbolu i spotkanie z żywą kulturą małopolski. Na podstawie tradycyjnych technik i motywów, wykorzystując do działań dawne i współczesne materiały, uczestnicy warsztatów projektują i wykonują prace związane z tematem spotkania stając się na moment zabawkarzami, grafikami, projektantami ubioru, wikliniarzami, malarzami czy konstruktorami.


Udział w warsztatach jest odpłatny:
– warsztaty rodzinne
30 zł – dziecko z opiekunem, 20 zł – każde następne dziecko
– warsztaty dla dorosłych/otwarta pracownia rzemiosła
30 zł – 1 godz, 20 zł – każda kolejna rozpoczęta godzina

Na warsztaty rodzinne zapraszamy dzieci od 3 roku życia w asyście rodziców, babć, dziadków, cioć, wujków lub starszego rodzeństwa.
Istnieje możliwość uczestniczenia opiekunów w warsztatach rodzinnych i tworzenie w tym czasie (równolegle z dzieciakami) swoich prac na zasadach otwartej pracowni (30zł / 1 godz.).

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty obowiązują ZAPISY: e-mail: warsztaty@zywapracownia.pl lub tel. 508237287


WARSZTATY DLA GRUP

DSCN3496ŻyWa Pracownia organizuje w ramach projektu Szkoła Żywego Rzemiosła warsztaty dla grup zorganizowanych . W ramach spotkań pod okiem instruktorów – rzemieślników, artystów i twórców związanych ze Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła poznawać można różnorodne dziedziny dawnego i współczesnego rzemiosła i sztuki, takie jak: plecionkarstwo, ceramika, zabawkarstwo, koronczarstwo, zdobienie drewna i tkanin, grafika, bibułkarstwo, filcowanie, hafciarstwo, tkactwo, wycinankarstwo, czy malarstwo…

Warsztaty po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Więcej o warsztatach dla grup zorganizowanych…

Zajęcia odbywają się w siedzibie ŻyWej Pracowni na krakowskim Podgórzu (Lwowska 30), w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury, siedzibach firm oraz w ramach wydarzeń społeczno-kulturalnych oraz działań edukacyjnych na terenie całej Polski.

W przypadku warsztatów dla grup zorganizowanych warunki współpracy ustalane indywidualnie (magda@zywapracownia.pl)

Zapisz

Zapisz